Zahvaljujući novčanoj pomoći, ustanova kulture renovirala krovni pokrivač i tako sačuvala vredne muzejske zbirke

BEOGRAD - Napokon dobili krov nad glavom kakav dolikuje.
Američka ambasada želela je da zaštiti vredne zbirke u Etnografskom muzeju u Beogradu i zato je donirala 65.200 dolara za rekonstrukciju krova ove ustanove kulture.

Popravke na krovnom pokrivaču, starom 75 godina, urađene su u junu prošle godine.
- Američki narod veoma poštuje Srbiju, a to pokazuje i očuvanjem njenog kulturnog nasleđa i kulture. Zamena ovog krova, koji je star 75 godina, pre svega će omogućiti zaštitu muzejske zbirke - kažu u američkoj ambasadi.

Na samom početku radova, direktorka Etnografskog muzeja Vilma Niškanović zahvalila je Ambasadi SAD na ukazanoj pomoći i naglasila da su se konačno stvorili normalni i optimalni uslovi za rad.

- Zamenom krovnog pokrivača, celokupne kišne kanalizacije, sanacijom kupola i krovnih uvala, popravkom oštećenih izolacionih slojeva na terasama i zamenom oštećene drvenarije stvoreni su optimalni uslovi za normalizaciju rada u Etnografskom muzeju i očuvanje bogate kulturne baštine, poverene toj ustanovi - kaže Niškanović.

Kada su započeti radovi, američka ambasadorka Meri Vorlik istakla je da je ova donacija iz Ambasadorskog fonda i da služi za očuvanje kulturnog nasleđa.

- Ambasadorski fond, koji je američki Kongres osnovao 2001, dao je više od 26 miliona dolara pomoći zemljama širom sveta za očuvanje istorijskih spomenika i rukopisa, muzejskih kolekcija, kao i tradicionalnih formi muzike, plesa i jezika - kaže Vorlik.

(D. T.)
vilma-niskanovic.jpg
Foto: Zorana Jevtic

Najbogatija biblioteka na Balkanu

Etnografski muzej čuva veliki broj etnografskih predmeta, raspoređenih u zasebne zbirke (pokućstvo, nakit, običaji, narodna nošnja, narodna arhitektura, privreda, stočarstvo, saobraćaj, kultni predmeti), a ima i jednu od najbogatijih stručnih biblioteka na Balkanu. Stalna postavka zauzima tri nivoa zgrade. Prvi sprat predstavlja narodni sabor, drugi je vezan za izradu tkanina, a treći se odnosi na kulturu stanovanja. Simbol muzeja je Dečanska česma, smeštena u centralnom prostoru.