Vlada otpušta činovnike
U okviru antikriznih mera, koje Vlada priprema u cilju poboljšanja ekonomske situacije u državi, predviđeno je da budu ograničene plate jedino zaposlenima u državnoj administraciji i javnim preduzećima gubitašima, saznaje Kurir. A u drugoj etapi, nakon što ekomomske mere zažive, uslediće otpuštanje činovnika, kojih sada ima skoro 70.000.
Smanjenje zarada
- U prvom navratu birokratiji u državnoj upravi i javnim preduzećima gubitašima, ali i javnim ustanovama, zavodima, agencijama biće ograničene zarade. To je načelni dogovor. Činovnika je previše, ali ne možemo odmah ići na otpuštanja jer bismo napravili novu hordu nezaposlenih. Plan je da se tek kroz nekoliko meseci, nakon što se vide rezultati ekonomskih mera, krene i u neizbežno otpuštanje viška činovnika - navodi izvor Kurira iz Vlade.
Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je juče da smanjivanja plata i penzija neće biti, ali da su neizbežne teške restriktivne mere. On je rekao da je u državnoj upravi zaposleno 69.900 ljudi (41.500 u lokalnoj administraciji, a 28.400 u republičkoj upravi).
- Ko to i koja to privreda da izdrži? Srpska privreda nije na nogama, ona kleca - upozorio je Vučić.
Bez smanjenja plata
Ministar finansija i privrede i lider URS Mlađan Dinkić potvrdio je da antikrizne mere ne podrazumevaju smanjivanje plata i penzija, već da najveći teret podnesu državna administracija i zaposleni u javnim preduzećima, a pre svega oni koji rade s gubicima.
- Nastavnici, lekari, vojska i policija imaće bolji položaj nego državna administracija i javna preduzeća jer danas upravo državna administracija i javna preduzeća imaju 20 odsto veće plate nego privatni sektor, što je neodrživo - rekao je Dinkić.
On je izrazio nadu da će za nekih sedam dana mere konačno biti dogovorene, posle interne diskusije u Vladi i razgovora sa sindikatima, poslodavcima i Fiskalnim savetom, tako da bi se do kraja juna išlo u Skupštinu da bi se izglasali zakoni koji će podržati ove mere.
Manje da putuju
Vicepremijer Aleksandar Vučić je rekao da od 400 firmi koje sa oko 40 odsto doprinose punjenju budžeta, samo tri firme nisu prezadužene, ali naglasio i da Vlada sama mora da nađe uštede, među kojima su službena putovanja.
- Da li toliki broj službenika mora da putuje a da rezultate nismo videli? - zapitao je Vučić i dodao da se na putne troškove troši nekoliko miliona evra.
Antrikrizne mere Vlade
♦ smanjenje rashoda u budžetu
♦ podsticaj privredi
♦ ušteda na službenim putovanjima državnih službenika
♦ rešavanje problema preduzeća u restrukturiranju
♦ reforma državne uprave
♦ veća finansijska disciplina
♦ privlačenje investicija
♦ otvaranje novih radnih mesta
"SINIŠA JE OBEZBEDIO GIRICE, JA JABUKE" Predsednik Vučić i ministar Mali obišli gradilište EKSPA - Divim se ovim hrabrim radnicima, stvari idu ODLIČNO (VIDEO)