Jedinice sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije počele su pripreme da doček poplavnog talasa, čiji se vrh u Srbiji očekuje u sredu i četvrtak

BEOGRAD - U Srbiji pripreme za doček poplavnog talasa na Dunavu i evakuaciju ugroženih. Vrh talasa trenutno u Budimpešti.

Jedinice sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije počele su pripreme da doček poplavnog talasa, čiji se vrh u Srbiji očekuje u sredu i četvrtak.

Na toku Dunava kroz Srbiju, vodostaj je već visok, pa su počele i pripreme za evakuaciju onih domaćinstava za koje se procenjuje da su ugrožena, kaže zamenik načelnika Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Đorđe Babić.

Trenutno situacija može da bude najkritičnija u opštini Beočin gde u nebranjenom delu naselja Banoštor, Čerević, Susek vrši se evakuacija ljudi koji su u neposrednoj blizini Dunava i takva situacija će se nastaviti i dalje“, objašnjava on.

“Pripremljeni su svi planovi za odbranu i gde god bude potrebno priteći će se u pomoć stanovništvu. Sve naše jedinice su već obišle kritična mesta, evidentirale, upozorile stanovništvo - ono koje je u nebranjenom delu - da na vreme skloni svoju imovinu i da se sami evakuišu”, kaže Babić.

Sektor za vanredne situacije će, prema rečima Babića, i u toku narednih dana preduzimati sve potrebne mere u zavisnosti od visine vodostaja.

Susedna Mađarska danas očekuje vrh poplavnog talasa koji je u centralnoj Evropi već odneo 14 života. Stotine volontera i vojnika pomažu da se podupru i ojačaju brane od poplava širom Mađarske.

dunav.jpg
Tanjug 



U prestonici Budimpešti, vojni rezervisti i lokalno stanovništvo vrećama sa peskom pokušavaju da podignu utvrđene brane.

Mobilna brana duž šetališta u Sent Andreji, plavnom području koje danas čeka veliki ispit, štiti sam centar grada koji datira još iz rimskog perioda.

Sa poplavama se bori i Nemačka. Hiljade nemačkih vojnika još od utorka je uključeno u borbu protiv nezapamćenih poplava koji su zahvatili dunavske zemlje.

Neke od poplavljenih gradova posetila je i nemačka kancelarka Angela Merkel. Ona je obišla saksonski grad Pirnu, čijem istorijskom centru preti potpuno uništenje.

"Mnogi su još uvek u šoku posle poplava 2002. godine. Obnovili smo te krajeve 2005. tako da će im Vlada pomoći sa sto miliona eura u prvom talasu. Za svaki euro koji dobiju od države, dobiće još jedan od Vlade, brzo i bez suvišne birokratije", poručila je kancelarka Merkel.

Nemački grad Drezden, prestonica Saksonije, tek očekuje vrh poplavnog talasa. Poljsku su takođe zahvatile snažne oluje koje su poplavile kuće i puteve.

U češkoj prestonici Pragu zabeležen je kritičan rast reke Vltave, a potopljen je i poznati praški Zoološki vrt. Poplave u dunavskim zemljama Evrope do sada su odnele četrnaest života, a preko deset osoba vode se kao nestale.