LOPOVLUK: U mahinacije sa žitom umešani i funkcioneri!
Rezultati kontrole robnih rezervi trebalo bi da budu gotovi do kraja nedelje, a kako je juče izjavio ministar poljoprivrede Goran Knežević, reč je o velikim zloupotrebama koje dugo traju.
- Insistiraću na tome da se utvrdi odgovornost svih u tom lancu mahinacija - poručio je Knežević i dodao da su „izgleda, u sve umešani i odgovorni iz republičke Direkcije za robne rezerve“.
Veliki propusti
- U želji da ustanovimo u kakvom su stanju preostale količine prošlogodišnjeg roda pšenice i kukuruza, utvrdili smo velike mahinacije u skladištima - kazao je Knežević i dodao da „jedno piše u dokumentima, a drugo je u realnosti“. Direktor Direkcije za robne rezerve Goran Tasić kazao je da prvi nalazi kontrole koja je u toku pokazuju da ima velikih propusta.
- Neki su očigledno grubo zloupotrebili položaj ovlašćenog skladištara i robu koju su dobili na čuvanje - rekao je Tasić.
Radna grupa Ministarstva trgovine, Ministarstva poljoprivrede i „Robnih rezervi“, zajedno s kontrolnom kućom „Jugoinspekt“, već dve nedelje kontroliše skladištare.
Kurir je u subotu objavio da je u ovoj akciji otkriven nedostatak ogromne količine robnih rezervi koje su čuvane u privatnim silosima i da se gubici mere desetinama miliona evra.
To su prve procene iz istrage, koja je pokazala da nedostaje nekoliko desetina hiljada tona kukuruza uskladištenog kod privatnika. Terenska kontrola žita smeštenog u privatnim silosima nije rađena decenijama!
Svake godine „Robne rezerve“ na ovaj način čuvaju u proseku oko 300.000 tona kukuruza i pšenice. Računica govori da su spretni skladištari trgovanjem samo polovinom ove količine za pet godina mogli da zarade desetine miliona evra jer je moguće ostvariti razliku od oko pet dinara po kilogramu.
Tasić je kazao da se rade i laboratorijske analize o kvalitetu pšenice i kukuruza i da je zbog toga potrebno više vremena da se obrade rezultati.
Tasić je rekao da preduzeća koja imaju ugovore sa Direkcijom za robne rezerve o čuvanju robe imaju i materijalnu, a po Zakonu o robnim rezervama, i krivičnu odgovornost za stanje te robe.
Roba u 80 skladišta
- Zakonom o robnim rezervama zabranjeno je korišćenje te robe bez naloga direkcije - dodao je on. Tasić je rekao da se roba iz rezervi čuva u oko 80 skladišta, a samo jedno od tih u državnom je vlasništvu.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore