PREVARA: Malverzacijama otimali 4,5 miliona evra godišnje!
U Direkciji za robne rezerve nedostaje 30 odsto žita i kukuruza skladištenog u privatnim silosima ili oko 100.000 tona. To je otprilike količina kukuruza i pšenice iz robnih rezervi kojom su privatni skladištari trgovali i vršili malverzacije godinama unazad, saznaje Kurir od dobro obaveštenog izvora iz Ministarstva poljoprivrede.
Terenska kontrola
- Terenska kontrola žita smeštenog u privatnim silosima, koju su pokrenula ministarstva poljoprivrede i trgovine, a koja inače nije rađena decenijama, još nije gotova, ali prema preliminarnim rezultatima, može se zaključiti da su privatni skladištari, verovatno uz pomoć i podršku nekog iz Direkcije za robne rezerve, godinama vrteli oko 30 odsto od ukupno 300.000 tona žita skladištenog u privatnim silosima i na taj način zaradili desetine miliona evra - kaže izvor Kurira.
Razlika u ceni po kojoj su privatni skladištari prodavali kukuruz i pšenicu, a kasnije je kupovali, jeste od četiri do sedam dinara. Prema toj računici oni su obrtanjem 100.000 tona godišnje imali čistu zaradu od minimum 4,5 miliona evra godišnje (oko 500 miliona dinara).
Kako je Kurir ranije pisao, Direkcija za robne rezerve, zbog nedostatka silosa, svake godine kod privatnih skladištara ostavlja oko 300.000 tona žita, kukuruza i pšenice. Zbog izostanka kontrole, odnosno zbog toga što je najčešće površno rađena i što su inspektori uglavnom kontrolisali samo papire, ali ne i silose, privatni skladištari su uz pomoć ljudi iz Direkcije za robne rezerve došli na ideju da „obrnu“ deo žita i na taj način zarada milione evra.
Pet dinara po kilogramu
Naime, oni bi kukuruz i pšenicu prodavali u trenutku kad je bila najpovoljnija, odnosno najviša cena, a kako bi obnovili zalihe, kupovali bi ga kad cena padne. Ubiranjem razlike od svega pet dinara po kilogramu neko je godinama zgrtao milione evra.
Otkrivene zloupotrebe
Ministarstva poljoprivrede i trgovine su se na kontrolu robnih rezervi odlučila kako bi se ustanovilo u kakvom stanju su preostale količine prošlogodišnjeg roda pšenice i kukuruza, naročito posle afere s aflatoksinom. Samo zahvaljujući tome ustanovljeno je da su pojedinci grubo zloupotrebili položaj ovlašćenog skladištara i da su neovlašćeno trgovali kukuruzom i pšenicom iz robnih rezervi
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)