Među hiljadu beba koje se rađaju u porodilištima Srbije u proseku 8,8 je mrtvorođeno. Nacionalni cilj da među hiljadu beba ne bude više od šest mrtvorođenih za nas je još nedostižan, navodi Dragana Lozanović iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta

BEOGRAD - Među hiljadu beba koje se rađaju u porodilištima Srbije u proseku 8,8 je mrtvorođeno, po čemu je naša zemlja u vrhu evropske lestvice po procentu perinatalnog mortaliteta, kaže mr Dragana Lozanović, specijalista medicine iz Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta.

Problem smrtnosti dece, odnosno ranog otkrivanja poremećaja zdravlja bebe, jedna je od brojnih tema šestodnevnog seminara „Pedijatrijske škole Srbije“ koji je na Zlatiboru okupio više od 500 pedijatara iz Srbije, Crne Gore, BiH i Makedonije.

"Nacionalni cilj da među hiljadu beba ne bude više od šest mrtvorođenih za nas je još nedostižan. Najpre jer zdravstvena zaštita trudnica nije na poželjnom nivou. Trudnice preskaču posete savetovalištima, jedan broj se pojavi tek pred porođaj. Ne postoji svest da se trudnica koja ima hipertenziju ili šećernu bolest mora poroditi na „trećem nivou“, odnosno u institutu ili klinici, jer je njenom detetu potrebna intenzivna nega koja ne postoji u bolnicama", objašnjava Lozanović.

Na evropskoj tabeli umiranja dece do tri godine starosti ispod Srbije je samo Makedonija. Najveći uzrok smrtnosti, čak 70 odsto, objašnjava mr Lozanović, otpada na prevremeno rođenu decu ili bebe sa malom telesnom težinom.