Inovativni lekovi leče određene bolesti uspešnije od postojećih, ali su skuplji od generičkih lekova

BEOGRAD - Troškovi lečenja bolesnika u Srbiji ne bi bili veći da je na pozitivnoj listi više inovativnih lekova, ukazao je danas direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova Bojan Trkulja.

"Srbija, u poređenju sa drugim zemljama u regionu, ima najmanji procenat inovativnih lekova na pozitivnoj listi, iako bi njihovim uvođenjem troškovi lečenja bolesti za koje su ti lekovi namenjeni mogli dugoročno da budu manji, kroz skraćenje hospitalizacija, izbegavanje operativnih procedura, smanjenje invaliditeta i održavanje radne sposobnosti", rekao je Trkulja.

Inovativni lekovi, kako je objasnio, leče određene bolesti uspešnije od postojećih na tržištu, ali su skuplji od generičkih lekova, kojih je najviše na pozitivnoj listi, i najčešće se propisuju.

"Razvoj inovativnog leka traje duže od 10 godina i košta oko 1,5 milijardi evra", rekao je Trkulja i dodao da se u svetu godišnje pojavi bar desetak takvih lekova. Kako je ukazao, od 2008. do sredine 2011. godine u Srbiji nijedan inovativni lek nije stavljen na pozitivnu listu, a od tada dodato je dvadesetak lekova.

On je istakao da lekovi nisu najveći izdatak u lečenju, jer se za nabavku lekova izdvaja samo oko 25 odsto ukupnog budžeta Fonda za zdravstvo, ali je izdvajanje za lekove po glavi stanovnika u Srbiji 20 do 30 odsto manje nego u Bugarskoj i Rumuniji, i skoro duplo manje nego u Hrvatskoj.

"U Srbiji je malo inovativnih lekova i zbog toga što je dug proces registracije lekova i način određivanja njihove cene", rekao je Trkulja i istakao da u Srbiji registracija leka po ubrzanoj proceduri traje 150 dana, a u Makedoniji samo 15 dana.

Troškovi države za zdravstvenu zaštitu, po njegovim rečima, moraju da se sagledavaju dugoročno, odnosno da veća ulaganja u prevenciju i efikasnije lečenje bolesti u dužem periodu znače uštede u bolničkom lečenju pacijenata.

"Dobro je što se poštuje dogovor o skraćenju rokova za izmirenje obaveza države prema veledrogerijama. Sada je taj rok 150 dana, a trebalo bi da 2015. godine bude 90 dana", rekao je Trkulja.