Nicović: Slučaj Dikić pokazao da i u policiji postoje patološki slučajevi
BEOGRAD - Po kratkom postupku.
Smenom Bratislava Dikića, sada već bivšeg komandanta Žandarmerije, prema oceni stručnjaka, uvodi se red u MUP. Dikić se u javnosti sumnjičio za kriminalne aktivnosti, prisluškivanje, reketiranje, kao i pokušaje da u Žandarmeriji formira odred za specijalne namene, koji bi delovao po uzoru na nekadašnju JSO Milorada Ulemeka zbog čega je i dobio nadimak Mali Legija. Žandarmerija je, bez dozvole nadležnih, proslavila dan te jedinice uz koncert Amadeus benda. Bivši načelnik beogradske policije Marko Nicović kaže da je morao biti sprečen scenario koji neodoljivo podseća na ponašanje JSO i Legije.
- Za sve što se dešava u Žandarmeriji odgovoran je komandant, neće valjda razvodnik biti kriv. Obaveza žandarma je da štite građane, a ne da ih ubijaju metkom u potiljak i pale, bave se krivičnim delima, reketiranjem, prisluškivanjem saradnika... To je bruka i za policiju i za državu. Dikić je morao biti smenjen najkasnije krajem juna, kada je bez dozvole nadređenih organizovao feštu, jer je time poručio „jači sam od svih“ - priča Nicović. Psiholog Aleksandra Janković smatra da ponašanje pojedinih pripadnika Žandarmerije ukazuje da i u policiji ima psihopatoloških slučajeva.
- Pojedinci u policiji očigledno žele da ostvare svoje infantilne fantazije - budu jaki, grubi, čvrsti momci, ali ne s asfalta. Žestoki momci, kriminalci prosto više nisu in. Rešenje je da budu u policiji, ali zadržavaju ponašanje kriminalca - kaže Jankovićeva.
Profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić smatra da je ubistvo dvojice mladića možda moglo biti izbegnuto da su na vreme ispitane sumnje o umešanosti nekih pripadnika Žandarmerije u kriminalne aktivnosti, koje podsećaju na vreme JSO.
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?