AFERA 4. JULI: Četiri miliona evra dali za neugovorene radove!
Državna firma PMC, koja je za 1,2 milijarde prekoračila cenu gradnje četiri objekta u naselju Stepa Stepanović, platila je podizvođačima neugovorene radove vredne 462 miliona dinara, što, prema analizi veštaka, predstavlja direktnu štetu za ovo preduzeće, saznaje Kurir.
Čija je nadležnost
Kurir je pre dva dana objavio da je PMC, ćerka-firma SDPR, umesto predviđenih 3,05 milijardi dinara, potrošila 4,2 milijarde prilikom gradnje četiri objekta na projektu državne stanogradnje na lokaciji bivše kasarne „4. juli“. Firma PMC, na čijem čelu je bio Dragoljub Cvetković, 100 odsto je u vlasništvu SDPR, čiji je direktor tada bio Stevan Nikčević, a ova firma je bila u nadležnosti Ministarstva odbrane, koje je vodio Dragan Šutanovac.
Sporni primeri
- Podizvođači su neugovorene radove fakturisali i naplaćivali kroz redovne situacije bez pravnog osnova i neophodnog obrazloženja. Naknadni radovi najčešće nemaju veze s radovima iz ugovora, a primer su firme IN-FAS-Gradnja i „Opek“ - tvrdi veštak u izveštaju.
„Opek“ i IN-FAS-Gradnja su među pet podizvođača kojima je PMC dodelio najvrednije poslove, ukupno vredne 460 miliona. „Opek“, kako su veštaci utvrdili, po ugovoru od 80 miliona za grube građevinske radove na objektu 3A nije uradio poslove vredne 11,3 miliona, ali je prijavio naknadne poslove od 7,6 miliona.
Naknadni radovi su bili - kopanje zemlje za polaganje kanalizacionih ceni, odvoz iskopane zemlje, montaža kanalizacionih cevi, prevoz peska za zatrpavanje cevi, zatrpavanje cevi, priključivanje na mrežu fekalne i drenažne kanalizacije...
Isti radovi
Slično je bilo kod IN-FAS-Gradnje. Veštaci su utvrdili da je po ugovoru za grube građevinske radove ova firma fakturisala 1,9 miliona za naknadne radove - ugradnju termoizolacije. Ni IN-FAS nije uradio ugovorene radove vredne 16,8 miliona.
- PMC je pojedine identične poslove ugovarao s više podizvođača po različitim cenama, što je oštetilo PMC za desetine miliona. Primer je ugovor sa IN-FAS-Gradnjom za radove na spoljnjem uređenju na građevinskoj parceli 4, nakon čega je za iste radove sklopljen ugovor i s „Koprom“, tako da su račune ispostavile obe firme - navodi se u izveštaju veštaka.
- Radili smo samo trotoar za ulaz u jedan objekat. Nije čak ni trotoar, dali smo ljudima da urade ivičnjake za trotoar i to je bio sitan novac - brani se Predrag Danilović, bivši direktor „Kopre“ i potpisnik ugovora sa PMC.
U IN-FAS juče nismo dobili komentar.
PMC nama duguje do 12 miliona
Vlasnik firme „Opek“ Ljubomir Marković kaže da je njegova firma izvodila naknadne radove bez ugovora jer je to od njih tražio PMC.
- Svako može da dođe u firmu i sve proveri. Taj PMC je nama ostao dužan. Tri godine smo radili za njih, ne samo u Stepi Stepanoviću. Ukupna potraživanja od PMC su 10 do12 miliona dinara.
Skuplji 100 odsto
Firma „BGM elektro“, prema analizi veštaka, fakturisala je materijal po znatno višim cenama od onih u ponudi. Monofazni šuko-utikač u ponudi je bio 1.280 dinara, a fakturisan je PMC po 2.628. „BGM elektro“ osnovana je krajem 2011 , a već sledeće godine dobila je posao od PMC, od kojeg je naplatila 33,5 miliona dinara. U ovoj firmi nismo dobili komentar.
Koji podizvođači su dobili najvrednije poslove*
♦ Kopra 548
♦ Opek 296
♦ Mamolo 271
♦ Investinženjering gradnja196
♦ IN-FAS 164
♦ Rasing 147
*ugovoreni iznosi u milionima dinara
"OVO JE SAMO POČETAK OSTAVKI" Vučić: Težak psihološki udarac za zemlju, mi 14 ljudi ne možemo da vratimo, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA