IŽIVLJAVANJE NAD ZAPOSLENIMA: Toaleta nema, piški u koficu!
Brojni su problemi s kojima se suočavaju zaposleni u Srbiji a koji se ne odnose samo na kršenje prava radnika, već često dotiču i njihovo dostojanstvo i zdrav razum. I sve to uglavnom za mizernu platu od oko 200 evra!
Ve-ce traže od kolega
Tako nije usamljen slučaj da poslodavac svom radniku, umesto odlaska u toalet, kao alternativu nudi kofu, da mu brani da tokom osmočasovnog radnog vremena sedne na 15 minuta, da ga tera na prodaju robe kojoj je prošao rok trajanja, da mu umesto plate daje proizvod koji prodaje, da mu zimi ne dozvoljava da uključi grejanje, a leti klima-uređaj...
- Bila sam na probnom, neplaćenom radu 15 dana. Šef mi je stavio do znanja da klima ne radi i da, ako hoću u toalet, moram da se sprijateljim s nekim prodavcima iz susednih radnji kako bi mi dozvoljavali da koristim njihov ve-ce, pošto u trafici u kojoj sam radila toaleta nema - priča za Kurir D. M. Ona je za platu od 22.000 dinara morala da radi s jednim slobodnim danom nedeljno, a neretko je morala da ostaje i po dva sata duže na poslu.
- Sve sam mogla da izdržim, ali tu sramotu da molim za upotrebu ve-cea ili još gore, da nuždu vršim u kofu, koju posle treba da praznim iza radnje... To stvarno nisam mogla - ogorčeno priča Kurirova sagovornica, koja je insistirala na anonimnosti jer joj još nisu isplatili zaostalu zaradu, pa se plaši da je, ukoliko otkrije svoj identitet, ne bi ni dobila.
Tu su i nepravilnosti koje se odnose na neredovnu uplatu doprinosa, produžavanje ugovora o radu na određeno vreme unedogled a zatim dobijanje otkaza, teranje na prekovremeni (neplaćeni) rad, bez prava na pauzu, godišnji odmor...
Tužbe iz banaka
Žika Živadinović, predsednik udruženja Stop mobing Srbija, kaže za Kurir da zlostavljanje na poslu najčešće prijavljuju žene, čak u 70 odsto slučajeva, a 90 odsto ukupnih prijava dolazi iz javnog sektora:
- U poslednje vreme najveći broj pristiglih tužbi stiže iz banaka. Vika, galama, psovanje, smanjenje plate, povećanje radnih obaveza, ostajanje na poslu nakon radnog vremena samo su neke od stvari s kojima se suočavaju zaposleni u ovoj oblasti. Mobing se odnosi i na to što pod pretnjom dobijanja otkaza radnike primoravaju da unapred potpišu raskid ugovora o radu, a tu su i različita seksualna uznemiravanja, omalovažavanja...
Prijavili su nam i miševe na poslu
U Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike rekli su da su se inspekciji rada ljudi obraćali uglavnom zbog neadekvatnih uslova za rad: klimatizacije, ventilacije i grejanja, zatim nedodeljivanja sredstava i opreme za ličnu zaštitu i zbog buke na radnom mestu.
- U prethodnom periodu obraćali su nam se jer su ih poslodavci vraćali kući zbog neprimerenog oblačenja, kao i zbog toga što u prostorijama u kojima rade ima otvora kroz koje se provlače sitni glodari - rekli su u inspekcije rada i dodali da je najveći broj zahteva za ostvarivanje prava iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu stiglo od zaposlenih u sferi građevinarstva, zdravstva i socijalne zaštite, proizvodnje metala i trgovine na veliko i malo.
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)