Frankfurter Algemajne cajtung: "Podesta" već revnosno obavlja posao. Strani izveštači dobili su dopis u vezi sa slučajem Mišković. U jednom se insinuira da se u slučaju Mišković radi o stremljenjima Srbije ka članstvu u EU i "jukstapoziciji pridobijanja stranih investitora i hapšenja preduzetnika"

Nemački dnevnik "Frankfurter Algemajne cajtung" danas je objavio tekst koji je direktno potvrdio tvrdnje Kurira da je vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković angažovao američku agenciju "Podesta" da u inostranstvu lobira protiv srpske vlade.

Prevod teksta pod nazivom "Uz malu pomoć prijatelja - Američke agencije za lobiranje i beogradski oligarsi u borbi protiv srpske vlade" prenosimo u celini.

"Osamnaestog februara ove godine beogradski list "Kurir" objavio je vest da je uhapšeni oligarh Miroslav Mišković, ubedljivo najbogatiji covek u državi, angažovao američku agenciju za lobiranje "Podesta grup" iz Vašingtona da u inostranstvu lobira za njega, odnosno protiv srpske vlade. Pozivajući se na "odlično obavešteni izvor", list piše da se agencija već predstavila diplomatama u Briselu kako bi ih ubedila da hapšenje najbogatijeg Srbina "narušava poslovnu klimu u zemlji i širi strah među inostranim investitorima.

"Milijarder Mišković pripada grupi oligarha koji svoj uspon devedesetih godina duguju tadašnjem beogradskom ratnom huškaču Slobodanu Miloševiću. U kleptokratiji pod Miloševićevom dirigentskom palicom oni su se se obogatili i stekli moć. Mišković je izvesno vreme bio najmoćniji tajkun u zemlji. Njegov koncern "Delta-Holding" i danas direktno ili posredstvom takoreći nesagledive mreže subkompanija, gotovo bez konkurencije, kontroliše mnoge grane privrede u Srbiji. Donedavno je ovo preduzeće preko kontakata sa političarima takođe brinulo o tome da konkurenata uopšte i ne bude.

Za to da je Mišković, osim toga - kao i drugi srpski oligarsi - strateškim donacijama obezbedio značajan uticaj na gotovo sve važne političke partije gotovo da nema dokaza, ali, van očiju javnosti, beogradski političari to ne poriču. Jedan od retkih koji i javno upozoravaju na poguban uticaj oligarha na srpske partije bivši je predsednik Veća građana skupštine Dragoljub Mićunović. Poslanik Demokratske partije, koja je do prošle godine bila na vlasti, ima 83 godine i može sebi da dozvoli da javno govori pre nego njegove kolege koje tek treba da grade karijeru.Vest o Miškovićevom savezu s profesionalnim prodavcima magle iz Amerike najavila je novo poglavlje u borbi za vlast između oligarha i srpske vlade.

Naime, otkako su Srbi prošle godine doveli na vlast Srpsku naprednu stranku, nekada nedodirljivim privrednim glavešinama vetar žestoko duva u lice. Predsednik SNS i potpredsednik vlade Aleksandar Vučić - najmoćniji političar u Beogradu - odlično zna da Srbi pozdravljaju sprovođenje mera protiv oligarha. Pošto Vučić svojim biračima inače nema bogzna šta da ponudi - privreda je već godinama u krizi, približavanje EU kreće se brzinom puža - građanima, ako ništa drugo, pokušava da se predstavi kao neustrašivi borac protiv tajkuna.

Tako je Mišković uhapšen u decembru 2012, navodno zato što je oštetio srpsku državu za milione evra."Kurirova" vest o koaliciji Miškovića i "Podeste" jeste bila tačna. Dan posle njenog objavljivanja, njen sadržaj je doslovno potvrdio Vladimir Božović, državni sekretar u srpskom ministarstvu unutrašnjih poslova. Mišković se, rekao je on, očigledno dogovorio sa lobistima iz Vašingtona da (u Briselu i drugim zapadnim prestonicama) stvore utisak da Srbija ne poštuje ljudska prava. Beogradska novinska agencija "Tanjug" prenela je Božovićeve reči pretpostavljajući da je cilj kampanje da se Mišković prikaže kao žrtva političkog progona. Ali, novac koji je Mišković platio "Podesti" uludo je potrošen, upozorio je državni sekretar, jer će se proces protiv najbogatijeg Srbina odigravati uz strogo poštovanje propisa pravne države.To tek treba da se vidi.

Sigurno je, međutim, da je beogradski Specijalni sud za organizovani kriminal u maju podigao optužnicu protiv Miškovića i još deset osumnjičenih. Optuženicima se, između ostalog, na teret stavljaju pronevera i utaja poreza. Navodno su oštetili državu za više od 100 miliona evra. Da se narod pita, Mišković bi već odavno bio iza rešetaka. Jer, godine u kojima je narod osiromašivao, dok su Milošević i njegovi miljenici nagomilavali sve ono što je još preostalo od vrednosti, Srbima su ostali u veoma bolnoj uspomeni. Ali, da li će ono što svi znaju moći i da se dokaže na poštenom suđenju, drugo je pitanje.

U svakom slučaju, "Podesta" već revnosno obavlja posao. Tako su strani izveštači dobili dopis u vezi sa slučajem Mišković. U jednom se insinuira da se u slučaju Mišković, na kraju krajeva, radi o stremljenjima Srbije ka članstvu u EU i "jukstapoziciji pridobijanja stranih investitora i hapšenja preduzetnika". Osim toga, novinarima je ponuđeno da razgovaraju s glavnim rukovodiocima "Delta holdinga".

Prvi uspesi su nepobitni. Prošle nedelje Mišković je oslobođen iz pritvora do početka suđenja. S obzirom na izrazito negativno raspoloženje javnog mnjenja prema Miškoviću, nije izvesno da li bi se to desilo bez "Podestinog" angažmana.Najpoznatiji optuženik u Srbiji morao je, doduše, da položi kauciju od 12 miliona evra i preda pasoš. Srbija sada napeto očekuje suđenje Miškoviću, njegovom takođe optuženom sinu i drugim okrivljenima.

Ako javno tužilaštvo bude profesionalno radilo, postupak bi mogao da pokaže kakvim se mutnim metodama posluje u Srbiji i mnogo godina posle obaranja Miloševića u oktobru 2000. godine. U tom slučaju bi se predstavljanje Miškovićevog hapšenja kao dokaza o nepostojanju pravne države verovatno pokazalo kao prilično neubedljivo. Naime, čini se da je istina upravo suprotno: zato što pravna država u Srbiji bolje funkcioniše nego ranije, ni oni koji ranije nisu imali razloga da se boje zakona više nisu iznad njega."

Pokušaj da se osujeti sudski postupak

Kurir je juče objavio da je Mišković i po izlasku iz pritvora nastavio saradnju s „Podesta grupom“ kako bi napadao srpsku vlast i pokušao da osujeti dalji sudski postupak - da se u kontaktima s međunarodnim faktorima predstavlja kao pošteni privrednik i žrtva političkog progona države, koja zato ne zaslužuje evropsku budućnost. Istovremeno, „Podesta“ radi na organizaciji što skorije posete potpredsednice „Delte“ Marije Desivojević Briselu.
- Idu s potpuno destruktivnim argumentima da Srbija ne zaslužuje nikakvu evropsku budućnost i dolazak investitora jer Vlada hapsi najvećeg privrednika u regionu - kazao je izvor Kurira.