DŽABA UČILI: 20.000 studenata dobiće nevažeće diplome
Poseban oprez savetuje se budućim brucošima koji nisu uspeli da upišu fakultet u prvom krugu i koji u drugom upisnom roku mogu nasesti na primamljive ponude s nekih od ovih odeljenja. Ona niču velikom brzinom, otvaraju se čak i u onim opštinama koje broje jedva 2.000 stanovnika poput Crne Trave i Guče. Isturenih odeljenja, između ostalog, ima i u Senti, Pećincima, Dimitrovgradu, Bogatiću, Medveđi, Rumi, Kuli, Loznici, Ljuboviji, Arilju.
- Apelujemo na studente da na sajtu www.kapk.org provere koji su studijski programi akreditovani. Do nas stalno dopiru priče o velikom broju divljih odeljenja, a mi smo akreditovali studijske programe na svega njih 17. Nadamo se da će prosvetna inspekcija što pre izvršiti kontrolu ovih odeljenja - kaže prof. dr Vera Vujčić, zamenica predsednika Komisije za akreditaciju i proveru kvaliteta (KAPK).
U prosvetnoj inspekciji kažu da su u prethodnom periodu prikupljali podatke o izdvojenim odeljenjima i napravili plan da u narednom periodu izvrše njihovu kontrolu. U slučaju da se odeljenje zatvori, studenti bi nastavili studije na matičnom fakultetu. Međutim, ako završe studije na odeljenju koje nikada nije prošlo akreditaciju, imaće nevažeću diplomu s kojom nigde neće moći da se zaposle.
- Nekontrolisani rast isturenih odeljenja ključni je problem kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji. Niko ne kontroliše kako se na tim odeljenjima radi, kako se drže predavanja i polažu ispiti, i na kraju, kako se dele diplome. Svi znamo da je pohađanje studija na ovim odeljenjima krajnje sumnjivo i da će na kraju ispaštati studenti koji će dobiti potpuno nevalidne diplome. Ovaj problem treba hitno i sistemski rešavati - upozorava prof. dr Srđan Stanković, predsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Na 32. mestu u svetu
Srbija je zauzela 32. mesto od ukupno 50 u rangiranju kvaliteta visokog obrazovanja u svetu koje svake godine obavlja australijska nezavisna asocijacija „Universitas 21“ (U21). Prvih 10 zemalja u rangiranju su SAD, Švedska, Švajcarska, Kanada, Danska, Finska, Holandija, Australija, Singapur i Velika Britanija. Iza Srbije na ovoj listi našli su se Mađarska, Bugarska, Rumunija, Hrvatska, Turska, Argentina, Brazil.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)