Paori su nezadovoljni niskom otkupnom cenom pšenice od 16 dinara po kilogramu, jer je cena proizvodnje 20 dinara
Paori završili protest ispred vlade, sa Vučićem u četvrtak Autor: Tanjug

BEOGRAD - Predstavnici Asocijacije "Banatski paori", koji protestuju ispred sedišta Vlade Srbije, predali su vladi svoje zahteve i zatražili da ih primi prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić, a policija ih je sprečila da nezadovoljstvo izraze i prosipanjem pšenice. Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić u četvrtak će primiti predstavnike Asocijacije "Banatski paori", rečeno je u Vladi.

Prema rečima predstavnika poljoprivrednih udruženja, policija im je saopštila da će im, ukoliko budu prosuli pšenicu ispred vlade, komunalna policija odmah napisati kaznu.

Poljoprivredni proizvođači doneli su osam džakova sa žitom, a na njih su stavili i kuvano žito i sveću sa obrazloženjem da je to simbolično "daća za srpsku poljoprivredu koja je u veoma lošem stanju".

Predsednik Asocijacije "Banatski paori" Jan Husarik izjavio je da paori neće postavljati nikakve rokovi niti ultimatume, ali da očekuju da ih predstavnici vlade, a pre svega Vučić, što pre prime na razgovor.

Husarik je istakao da je ovakav "civilizovan način" protesta poslednji koji će paori organizovati, ali da za sada ne žele da najavljuju proteste sa poljoprivrednom mehanizacijom, kako ne bi pravili probleme građanima i državi koja je u teškoj situaciji.
paori-protest.jpg
Tanjug 


On je naveo da poljoprivredni proizvođači nisu za to da se povećaju cene osnovnih životnih namirnica, ali da njihov položaj mora da bude poboljšan kako bi oni sebi mogli da priušte te namirnice.

Član Upravnog odbora "Banatskih paora" Miroslav Grubanov je rekao da će Upravni odbor te asocijacije odlučivati u narednom periodu da li će biti radikalizovani protesti.

"Sve opcije su otvorene", dodao je Grubanov i istakao da paori za sada ne žele da prave probleme vladi, zbog procesa rekonstrukcije.

On je postavio pitanje da li bi, recimo, Fijat ili bilo koja druga firma prodavala svoje proizvode upola cene, kao što se to traži od poljoprivrednika.

Grubanov je rekao da su oni posejali žito još u oktobru, i da je žito već ovršeno, a da oni još nisu dobili subvencije. On je naglasio da poljoprivrednici ne žele da rade na svoju štetu, a za račun otkupljivača, izvoznika i monopolista koj određuju cene.

Na protest je došlo oko 50 predstavnika svih udruženja članica asocijacije.

Članovi Asocijacije "Banatski paori"" nezadovoljni su niskom otkupnom cenom pšenice od 16 dinara po kilogramu, s obzirom da je, prema njihovim rečima, cena proizvodnje 20 dinara, kao i kašnjenjem subvencija.

Paori traže da se odmah isplate subvencije kao i da "drugu turu" nafte, koju paori sada treba da kupe po ceni od 150 dinara po litru, plate odmah 100 dinara, a ne kao do sada da odmah plate 150 dinara, pa da im država vrati 50 dinara.

Oni takođe, traže da država reaguje da se suncokret, soja i ostale jesenje kulture ne bi otkupljivali "budzašto", odnosno ispod cene proizvodnje.

paori-protest.jpg
Tanjug