Velja Ilić: Ovo sa porezom na stan je pljačka!
ČAČAK- Porez na stan koji je u pojedinim gradovima poput Čačka i Novog Sada uvećan i do čak 300 odsto šokirao je i ministra građevine Velimira Ilića. Uz opasku da na lokalnom nivou vladaju opšti javašluk i haos, Ilić je poručio da će tražiti da se preispitaju odluke pojedinih opštinskih uprava
Ministar Ilić nije naveo koliki je račun za porez stigao na njegovu adresu, budući da je on iz Čačka gde je lokalna samouprava primenila najviše poreske stope i uvećala račune građana od dva do tri puta u odnosu na prošlu godinu. Budući da ministar ima u svom posedu četiri kuće od ukupno 800 kvadrata, račun sigurno nije mali.
- To je, bre, neviđena pljačka! - zaključio je Ilić juče tokom neformalnog razgovora sa predstavnicima građevinskih firmi koje je pozvao povodom dana građevinara.
Priču o postupku pojedinih lokalnih čelnika nije tu završio.
- U državi u kojoj ništa nije poskupelo toliko podigli su cene za 80 odsto! Čitam da su odredili da je tržišna vrednost stana po kvadratu centru Čačka 1.500 evra, kao da na Dedinju žive. To nema nigde i nedopustivo je da se na taj način puni gradska kasa - rekao je Ilić.
Ogromne dažbine jedan su i od osnovnih razloga što se u Srbiji malo gradi. Zakonom o legalizaciji koji se nalazi u skupštini i koji će biti na dnevnom redu na prvom jesenjem zasedanju kada se očekuje njegovo usvajanje, trebalo bi donekle da reši i taj problem.
- Lokalne samouprave ne mogu više da uzimaju ogroman novac na ime naknade za uređenje gradsko građevinsko zemljište. Ubuduće će moći da naplate samo ono što je realno urađeno na tom zemljištu od infrastrukture. Dovoljno je što uzimaju novac na ime poreza na imovinu i zarade zaposlenih - zaključio je Ilić.
Tokom razgovora sa direktorima građevinskih preduzeća Planum, Energoprojekt i PIM ministar građevine je naveo da Srbiju čekaju veliki građevinski projekti i ulaganja, ali da se postavlja pitanje da li će imati ko i da ih izvede, jer trenutno na prste jedne ruke mogu da se nabroje preduzeća koja nisu u blokadi i imaju zdravu operativu.
- Kod nas nema ko da radi. Samo nekoliko firmi može da konkuriše na tenderima, svi ostali su u blokadi. Da ne pričam o firmama koje više ne postoje ni na papiru. Samo za posao sa Kinezima trebaće nam oko 1.000 novih radnika, ali je pitanje da li ćemo moći da ih nađemo jer je veliki broj njih otišao u inostranstvo zbog veće zarade. Na tržištu rada nema tesara, armirača, varioca, a oni su nam neophodni - navodi Ilić.
Kao jedan od velikih problema na terenu ministar Ilić je izdvojio i jednu specifičnu pojavu kod nas u Srbiji. Naime, pored brojnih firmi koje se bave različitim delatnostima, Ilić tvrdi da postoje čak i one koje se profesionalno bave obaranjem tendera.
- To su firme koje nađu začkoljicu u zakonu, angažuju advokata i kažu platite nam 5.000 evra i nećemo vam srušiti tender. Čista ucena. Evo, imamo primer u Nišu gde nam se obara tender od nove godine - kaže Ilić.
Kinezi odobrili kredit za koridor
Kineska Vlada je odobrila kredit od 333 miliona dolara za izgradnju dve deonice na koridoru 11. Istovremeno je stiglo i zeleno svetlo kreditiranje izgradnje Moravskog koridora.
Radovi na deonicama od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga, u dužini oko 50 kilometara počinju u septembru. Izvođač radova je kineska kompanija „Šandong haj-spid grupa“, koja je u Srbiji otvorila firmu i već izabrala podizvođače koji će raditi za njih na koridoru 11.
"PONOSAN NA SRBIJU I NJENE USPEHE, ČESTITAM GRAĐANIMA!" Vučić podelio snimak novog auto-puta između Kruševca i Vrnjačke Banje (VIDEO)