Država kreće u obračun sa prodavcima fakultetskih diploma
BEOGRAD - Vlada Srbije će, na predlog njenog prvog potpredsednika Aleksandra Vučića, formirati specijalni tim za borbu protiv korupcije u obrazovanju, na čijem će čelu biti Mario Spasić, generalni sekretar Saveta za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije „Transparentnost”.
Spasić je nestranačka ličnost i bivši član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Kada smo ga pozvali, Spasić nije ni potvrdio ni demantovao informacije o tome da će biti na čelu tima za borbu protiv korupcije u prosveti, već je samo kratko rekao da „ne želi da komentariše“.
Kako se saznaje, ovaj tim bi trebalo da bude formiran u okviru Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kada bude imenovan novi ministar, pošto je prethodni ministar Žarko Obradović smenjen.
Izvor navodi da je Spasić za vođu tima izabran kao dobar poznavalac prilika u obrazovanju i jer se veoma otvoreno suprotstavlja korupciji u državnim službama. Navodno, već je održan prvi sastanak na kome su Vučić i Spasić napravili plan aktivnosti, a Spasić je dobio odrešene ruke da stane na put korupciji u sferi obrazovanja.
Prvi na udaru naći će se, kako saznajemo, neki članovi državne Komisije za akreditaciju visokoškolskih ustanova zbog korupcije i falsifikovanja dokumenata u procesu akreditacije, ali i pojedini članovi Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Osim toga, sve veći broj službenika u državnoj upravi poseduje sumnjive i falsifikovane diplome. Zaposleni u školama najčešće se žale ministarstvu zbog zapošljavanja i otpuštanja nastavnika i direktora škola bez poštovanja procedure, što takođe predstavlja potencijalni izvor korupcije. Studenti navode kao mogućnost za mito polaganje ispita i ocenjivanje.
Velimir Tmušić, načelnik Republičke prosvetne inspekcije, potvrdio je nedavno da ministarstvo dobija uglavnom anonimne prijave zbog kupovine radnih mesta u prosveti, ali i primanja mita za upis učenika u srednju školu.
Univerzitetski profesori sve češće prisvajaju autorske tekstove kolega i objavljuju ih kao svoje ili seminarske radove studenata, pokazuju nezavisna istraživanja.
U istraživanju Beogradske otvorene škole, sedam odsto anketiranih studenata Univerziteta u Beogradu izjavilo je da su prisustvovali situaciji u kojoj profesor plagira studenta.
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)