Vantelesna oplodnja za više parova
BEOGRAD - Direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbije Aleksandar Stefanović poručio je da je u toku proširenje kapaciteta Klinike, tako da će uskoro moći da se obavi mnogo više procedura vantelesne oplodnje.
Sa problemima u ostvarivanju potomstva u Srbiji se suočava između 200.000 i 300.000 parova, a godišnje oko dve i po hiljade parova ispuni neophodne kriterijume za besplatnu proceduru vantelesne oplodnje. U državnim kapacitetima ima mesta za nešto manje od 1.500 žena.
Aleksandar Stefanović najavljuje da će sa proširenjem kapaciteta Klinike za ginekologiju i akušerstvo biti moguće da se uradi mnogo više ciklusa vantelesne oplodnje.
"U toku je akcija nabavljanja nove opreme i novih kadrova, tako da najavljujem dobre vesti za parove koji imaju potrebu za vantelesnom oplodnjom, dakle u vrlo skorom periodu ćemo sa proširenim kapacitetima moći da radimo mnogo više", rekao je Stefanović, gostujući u Dnevniku.
Prethodnih godina obavljano je oko 300 ciklusa godišnje i trista inseminacija, podseća Stefanović i poručuje da je u planu da se taj broj duplira, ali i da se smanji cena vantelesne oplodnje.
Kako je RTS potvrđeno u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, ove nedelje biće raspisan i tender za ponovno uključivanje privatnih zdravstvenih ustanova u program vantelesne oplodnje o trošku države.
Redovni pregledi spasavaju život
Vlada Srbije usvojila je u četvrtak Nacionalne programe za rano otkrivanje raka dojke, grlića materice i kancera debelog creva, malignih bolesti od kojih se u Srbiji najčešće oboleva i umire.
Direktor klinike ističe da je u 80 odsto slučajeva moguće prevenirati nastajanje karcinoma grlića materice.
"Moramo imati na umu da u svetu gotovo pola miliona žena oboli od karcinoma grlića materice, a u Srbiji oko 1.300, od kojih 400 žena umre od ove bolesti. Karcinom se može prevenirati u 80 procenata slučajeva, žene ne moraju da obole ako se organizuje skrining", rekao je Stefanović.
"Cilj organizovanog skrininga je da se obuhvati čitava populacija. Bićemo zadovoljni ako 75 odsto žena bude podvrgnuto sriningu", rekao je Stefanović i poručio da za sada nema adekvatnog skriniga za rak jajnika.
U Klinici u Višegradskoj nema nikakvih lista čekanja, ni za prijem na kliniku, ni za operacije, kaže Stefanović i ističe da ima dovoljno materijala i da se rešavaju najsloženije operacije iz celog regiona, poručio je Stefanović.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod