Ciklon "Boris" je za vikend i početkom ove nedelje napravio haos u srednjoj Evropi kada je zbog obilnih padavina došlo do jakih poplava i izlivanja velikih reka. Više od 15 osoba je izgubilo život.

Na sreću, kod nas situacija nije alarmatna, kažu nadležni, ali neminovno je da poplavni talas stiže do nas i podiže vodostaj na Dunavu. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) saopštio je da će Dunav narednih dana biti u većem porastu.

Trenutni vodostaj Dunava kod Bezdana je 404 cm, a u nedelju će biti 660 cm. Već u petak će preći granicu redovne odbrane od poplava koja na ovom mestu iznosi 500 cm. Kod Apatina će u nedelju biti još veći vodostaj Dunava te će u nedelju dostići 740 cm, a na ovom mestu je granica redovne odbrane od poplava 600 cm.

x-ap-petr-david-josek.jpg
AP Petr David Josek 

- Vodostaj Dunava je u većem porastu do Novog Sada, nizvodno u umerenom porastu sa tendencijom većeg porasta naredna četiri dana. Vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana. Vodostaj Save je u umerenom porastu sa tendencijom porasta naredna dva dana, zatim u stagnaciji. Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana. Vodostaji na Dunavu i Savi su u domenu srede visokih i srednjih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine - navodi se na sajtu RHMZ.

  • Temperature vode na rekama u Srbiji
    Dunav oko 16.7 stepeni
    Sava oko 19.5 stepeni
  • Velika Morava oko 16.8
  • Tisi oko 20.0 i na banatskim vodotocima oko 17.6 stepeni, što je oko prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine

Informacija o stanju voda

- Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

profimedia-0164108652.jpg
Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia 

Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr.

U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti - navodi se na sajtu RHMZ.

whatsapp-image-20231122-at-3.05.47-pm-1.jpg
Petar Aleksić 

Vreme narednih dana

Aleksandra Travica, meteorolog RHMZ, kazala je za Kurir da se do 24. septembra očekuje postepeno toplije vreme, do petka promenljivo oblačno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima uglavnom u zapadnim, centralnim i južnim predelima.

- Za vikend i početkom naredne sedmice pretežno sunčano, samo još u subotu na jugozapadu i jugu uz promenljivu oblačnost očekuju se kiša i lokalni pljuskovi - kazala je Travica i dodala da će u prestonici do petka biti promenljivo oblačno sa kišom i kratkotrajnim pljuskovima, a za vikend i početkom naredne sednice pretežno sunčano.

02:43
Da li haotične poplave prete i Srbiji? Ciklon Boris pokorio Evropu, stučnjak tvrdi: Ovo se do sada viđalo samo u filmovima, a biće samo gore! Izvor: Kurir televizija