Jedina tačka dnevnog reda danas pred poslanicima u Skupštini Srbije je rasprava o predlogu opozicije da se zabrane istraživanja, eksploatacija i prerada litijuma i bora. Predsednica Parlamenta Ana Brnabić izjavila je da je sve spremno za sednicu o važnoj temi za građane, koji su, kako je rekla, uplašeni, te da će iz tog ugla i nastupati.

Ona je izjavila da je neverovatno da su predstavnici opozicije insistirali da predsednik Aleksandar Vučić ne dođe na sednicu o litijumu,a reč je o gorućem pitanju u Srbiji. Iz vlasti apeluju da se danas ne bave političkim rijalitijem, dok druga strana tvrdi da šou pravi vlast.

shutterstock-1951657093.jpg
Shutterstock 

Gosti jutarnjeg programa koji su diskutovali o ovoj temi bili su prof.dr Aleksandra Tomić,naučni savetnik na Mašinskom fakultetu i član Predsedništva SNS-a i Predrag Mijatović, generalni sekretar Saveza inženjera, rudara i geologa Srbije.

Tomić je analizirala da li je konstruktivna rasprava o ovoj temi danas moguća ili se očekuje nekakva vrsta rijalitija:

- Prvo će predlagač, a to je u ime cele opozicije upravo poslanica koji je predložila ovaj predlog zakona jer je to pravno neipsravan dokument, ali je predsednica objasnila da smo se nosili time šta je pravno utemeljeno, da ovaj predlog ne bi ni došao na dnevni red, već bi morao da ide na doradu. Međutim, pošto je predsednica rekla da jedva čeka tu raspravu jer želimo da čujemo sve te argumente i obrazloženja u kojima je gomila, da ne kažem besmislica, ali izmišljotina, a potkrepiću to primerom, mi to želimo da čujemo jer građani Srbije treba da čuju drugu stranu. Sve ono što je navedeno u obrazloženju, a to je da ćemo ključati, da ćemo imati sumporne kiše, da će ljudi umirati, da ima 10 lokacija za rudnik litijuma, uvedena su mišljenja "eksperata" koji uopšte nemaju dodira sa ovom temom. Ovde će se na videlo izaći da je ovo politička kampanja upućena na rušenje Aleksandra Vučića, SNS-a, ali i cele pozicije jer je ovo jednostavno put tehnološkog razvoja bez obzira na to koja firma bi radila. Ovo je politička platforma cele upozicije.

Mijatović je odgonetnuo da li je litijum belo zlato ili ekološka zabluda, kao i to zašto svima valja osim Srbiji:

03:29
Zašto svima valja litijum osim Srbiji? Izvor: Kurir televizija 

- Ovde kod nas je to zaista postalo političko pitanje, inače kada se gleda iz ugla struke on je sirovina broj jedan, sve svetske prognoze pokazuje da će litijum do 2050. godine da doživi bum u eksplataciji, potražnja za litijum bi trebalo da skoči za nekih 2.000 procenata. Trenutno je najveća proizvodnja rude litijuma u Australiji i Južnoj Americi. Velika sredstva se ulažu u ta istraživanja, a tome svedoči i to što se u priču uključuju Afrika, ali i pojedini delovi Amerike jer predviđaju da će litijum biti zlato budućnosti.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs

BONUS VIDEO:

02:36
Da li rudarenje litijuma može da ugrozi kvalitet vode?  Izvor: Kurir televizija