U Srbiji, svakodnevno 13 ljudi izgubi bitku sa rakom pluća, što ovu tešku bolest svrstava među najveće zdravstvene izazove našeg društva. Srbija zauzima neslavno drugo mesto u Evropi po broju obolelih i preminulih, pre svega zbog toga što se u 70 odsto slučajeva bolest otkrije u poslednjoj fazi. Kako bi se to promenilo, Srbija postaje prva zemlja na Zapadnom Balkanu koja će uvesti skrining za rano otkrivanje raka pluća.

U emisiji Puls Srbije, naša reporterka Tamara Stanković razgovarala je sa pacijentkinjom Đurđinom Jovanović i direktorom klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, dr Mihailom Stjepanovićem.

03:16
Srbija prva na Zapadnom Balkanu uvodi skrining za rano otkrivanje bolesti Izvor: Kurir televizija

Đurđina Jovanović, pacijentkinja koja se leči od raka pluća, podelila je svoje iskustvo. Upitana šta ju je navelo da se prvi put javi lekaru, ona je odgovorila:

- Ono što me je motivisalo da se prvi put javim lekaru bio je neobičan umor. Nisam ga mogla objasniti i to je bio razlog što sam otišla kod lekara opšte prakse. Nažalost prošla sam kroz sve stadijume - prvi, drugi, treći, pa i četvrti stadijum raka pluća. Zakasnila sam za operativno lečenje, ali zahvaljujući savremenim terapijama, moja bolest je sada pod kontrolom. Redovno primam imunoterapiju i prolazim kroz SBRT tretmane, što pomaže da bolest držim pod kontrolom.

Sequence 01.01_12_26_15.Still001.jpg
Kurir Televizija 

Njen primer pokazuje koliko je važno prepoznati simptome na vreme i javiti se lekaru pre nego što bolest dostigne uznapredovalu fazu.

Dr Mihailo Stjepanović, direktor klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije, istakao je koliki značaj ima rano otkrivanje raka pluća i najavio kako će biti organizovan skrining.

- Rak pluća je najčešća bolest u Srbiji, a statistike su zastrašujuće - svaka dva sata jedna osoba u Srbiji umre od raka pluća. Da bismo promenili ovu sumornu statistiku, uvodimo skrining za rano otkrivanje raka pluća, koji će krenuti u novembru, mesecu borbe protiv ove bolesti. Skrining će obuhvatiti pacijente starije od 50 godina, posebno one koji imaju 30 godina pušačkog staža. Naš cilj je da otkrijemo bolest u ranoj fazi, kada je šanse za izlečenje znatno veće.

Sequence 01.01_13_30_08.Still002.jpg
Kurir Televizija 

Dr Stjepanović je naglasio i važnost prestanka pušenja, budući da je istraživanje Instituta za javno zdravlje "Batut" pokazalo da je svaki treći stanovnik Srbije pušač, a između 85 i 90 procenata obolelih od raka pluća upravo dolazi iz te grupe.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

05:47
DA LI BISTE PREŠLI NA ELEKTRIČNE CIGARETE ILI ZAUVEK OSTAVILI PUŠENJE? Olček: Ovi proizvodi smanjuju rizik, ali NISU BEZ NJEGA! Izvor: Kurir TV