Beograd 1980. godine bio je grad u punom jeku života i kulture, u zemlji koja je još uvek bila deo SFRJ i na čelu sa Josipom Brozom Titom, koji je preminuo u maju te godine. To je bio trenutak prepun kontrasta: s jedne strane osećao se ponos zbog Titove Jugoslavije kao uticajne nesvrstane države, dok je s druge strane bila prisutna i neizvesnost zbog budućnosti zemlje bez njenog dugogodišnjeg lidera.

Restaurirani snimak Beograda 1980. godine prikazuje neki potpuno drugačiji život u odnosu na oni koji živimo danas. Ako ostavi po strani da danas su na sve strane mobilni telefoni i pognute glave jer svi neprestano zure u njega, nešto je drugačije, a biće vam jasnije kad ga pogledate.

Kulturni život Beograda 1980.

sarlo-akrobata7-foto-goran-vejvoda.jpg
Goran Vejvoda 

Beograd je bio poznat kao centar kulture, muzike, pozorišta, filma i književnosti. Bilo je mnogo festivala, a beogradski teatri, poput Jugoslovenskog dramskog pozorišta i Ateljea 212, privlačili su pažnju kvalitetnim predstavama. Muzika je bila živopisna i raznovrsna, od novotalasnih bendova poput Šarla Akrobate i Idola do popularne narodnjačke scene. Održavali su se festivali poput FEST-a (filmskog festivala) i Bitefa (pozorišnog festivala), koji su dovodili međunarodne umetnike i bogatili kulturnu scenu.

Urbanizacija i infrastruktura

shutterstock-1660343692.jpg
Shutterstock 

Beograd se 1980-ih razvijao u modernom arhitektonskom stilu, s karakterističnim socijalističkim blokovima i projektima kao što su Novi Beograd i blokovi uz reku Savu. Ulice su bile žive i pune ljudi, a javni prevoz, iako funkcionalan, već je bio opterećen. Stari tramvaji i autobusi i dalje su prevozili Beograđane kroz grad, a poznata železnička stanica u centru grada bila je čvorište putovanja kroz čitavu Jugoslaviju.

Noćni život i zabava

Beogradski noćni život bio je bogat i raznovrstan. Kafići, kafane i noćni klubovi pružali su razne oblike zabave, a Skadarlija je bila poznata po boemskom duhu i narodnoj muzici. Diskoteke su bile popularne među omladinom, koja je pratila globalne muzičke trendove, uključujući disko i rock muziku.

Politička atmosfera

beograd.jpg
Shutterstock 

Beograd 1980. godine bio je mesto političke tenzije i nesigurnosti, jer su se Jugosloveni suočavali s pitanjem budućnosti posle Titove smrti. Iako su u to vreme još uvek postojali optimizam i verovanje u stabilnost države, iza kulisa su se pojavile tenzije između republika, što će kasnije dovesti do raspada zemlje početkom 1990-ih.
Sve u svemu, Beograd iz 1980. bio je grad na raskršću – pun kulture, života i energije, ali i sa senkom neizvesnosti koja je lebdela nad budućnošću.

(Kurir.rs/Nova)