„Širom Srbije od „salaša na severu Bačke“, preko Ljubičeva u Požarevcu pa do Pešterske visoravni, ovogodišnji Miholjski susreti bili su otvorena pozornica za retke, posvećene ljude čije su veštine bile gotovo zaboravljene. To su majstori starih zanata. Tako je bilo i u Topoli gde je zvezda susreta bio majstor potkivač, jedan od malobrojnih preostalih u Srbiji. Bez njihovog znanja i umeća ne bi bilo „konja koji jure“, a o potkovici kao simbolu sreće malo bi se znalo“, rekao je ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, nakon održanih susreta u Belosavcima.

Krkobabić je kao i obično postavio pitanje: „Da li znate gde se nalazi najteži konj na svetu?“

Odgovor na ovo pitanje dao je upravo potkivač Dejan Živković, čija je prezentacija ovog, gotovo iščezlog zanata, bila prava atrakcija Miholjskih susreta u Belosavcima.

2.jpg
Foto: Ministarstvo za brigu o selu

„Naša zemlja ima dugu konjičku tradiciju, a ovaj zanat je veoma bitan za zdravlje konja i ostalih papkara koji se gaje u našim selima. Iako mogu slobodno da kažem da konjarstvo poslednjih pet godina kod nas cveta, nas potkivača ostalo je još desetak u Srbiji“, kaže Živković i ponosno ističe: 

„Ja sam četvrta generacija potkivača u svojoj porodici i „obuvam“ trenutno najtežeg konja na svetu Meda, teškog preko 1.400 kilograma, koji se nalazi na privatnom imanju u Sjenici".

Posebnu pažnju izazvali su vožnja fijakerima i konjički višeboj, u kom su deca jašući konje bacala koplja, gađala u metu, preskakala prepreke. 

4 (1).jpg
Foto: Ministarstvo za brigu o selu

 Po lepom jesenjem danu posetioce su zabavljali i folklorni ansambli, smotra narodnih nošnji, kao i šaljive dečije igre, poput nošenja jajeta kašikom, krunjenje kukuruza i skakanje u džakovima.

5.jpg
Foto: Ministarstvo za brigu o selu

Na kraju se birao i najveći kupus, a pobedu je odneo „kapitalac“ od oko osam kilograma, kome bi na veličini pozavidele i čuvene futoške glavice. Prethodnih pet meseci, već tradicionalna manifestacija Miholjski susreti sela koju su osmislili i utemeljili ministar Milan Krkobabić i pesnik Ljubivoje Ršumović, održani su četvrti put širom Srbije.

Ovoga puta u selima 113 gradova i opština i okupili rekordnih 250.000 učesnika i posetilaca.

Kurir.rs