Kada nebo postane radno mesto - Oni vide Srbiju sa najviše visine: Prljavi prozori kao poziv na avanturu! "Dešavalo se da su stanari hteli da nam preseku uže!"
"Dešavalo se kolegama da su hteli da im preseku uže"
Održavanje zgrada ili urbani alpinizam, jedna je od najtežih i najopasnijih profesija. Da bi se neko u to upustio, potrebno je mnogo hrabrosti, adekvatna oprema ali i neophodno znanje. Kako to sve izgleda kod nas istražio je novinar Kurir televizije Marko Pajić.
Svakoj zgradi zatreba obnova fasade, čišćenje prozora ili pražnjenje oluka.
- Ja koliko znam alipinisti se bave time, meni su pre neki dan radili nešto na krovu zgrade, to su momci koji su jako spretni.
- Trebalo bi uvek obeležiti da je neko gradilište u toku. Uvek može da padne neka četka, ili da se prospe voda ili da nešto padne dole nekome na glavu - rekli su neki od građana.
Da bi neko uopšte mogao da krene da se bavi ovom profesijom, pored neophodne opreme, potrebna je i određena, zahtevna obuka. Više o tome govorio je Slobodan Jovičić, vlasnik firme za alpinističke radove:
- Da bismo radili na velikim visinama moramo prvo da: obavimo lekarski pregled za rad na visini, zatim kada dobijemo lekarski pregled da smo sposobni prijavljujemo se u firmu gde vršimo obuku; obuka se vrši šest dana, dva dana teorije i četiri dana prakse nakon čega dobijamo sertifikat za rad na visini.
Kako kažu iskusni alpinisti, na terenu je najbitnije naći tačku sidrenja tj. kako će da se postave, a jedan od njih govorio je za Kurir televiziju:
- Razlikuje se od terena do terena, zato bi trebalo da mlađi alpinisti idu sa iskusnijim kolegama koji znaju da procene gde je sigurno da se vežu, i da stave sidrišta. Ne postoji krov gde ne može da se veže, znači uvek se nađe rešenje, ili se nađe na krovu: dimnjaci, ograde ili tako nešto što je čvršće, ili ako nema baš ničega onda se ankerišu pločice koje su predviđene za te stvari i onda se kači tu - rekao je Nikola Milenković, instruktor alpinizma.
Kako dodaje strah uvek postoji, a kako bi se rizik profesije smanjio na minimum potrebno je puno koncetracije i dobra koordinacija pokreta, ipak, nekada ni to nije dovoljno:
- Uvek postoje nepredviđene stvari kao što su: dešavalo se da se stanari u zgradama iznenade kada vide čoveka na užetu, dešavalo se kolegama da su hteli da im preseku uže, da su vadili pištolje na njih, tako da to su te neke nepredviđene situacije ali u suštini što se tiče samog posla gledamo da sve te situacije ne predviđene situacije izbegnemo što je više moguće.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
AKO ŽELITE DA I VI OSETITE DOZU ADRENALINA, PROBAJTE PEJNTBOL:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore