Slušaj vest

Braća Dušan i Stojan Rajić, koji imaju svoju liniju prehrambenih proizvoda, a reklamiraju je kao "proteinsku hranu za insulinsku rezistenciju", dovode kupce svojih, uzgred nimalo jeftinih proizvoda, u zabludu.

- Ministarstvo zdravlja će nastojati da na svaki način spreči dovođenje građana u zabludu nepropisnim oglašavanjem proizvoda koji nisu usklađeni sa zakonskim normama i važećim propisima - odgovoreno je iz Ministarstva zdravlja Kuriru na pitanja o proizvodima firme "Rajić revolution".

Screenshot 2024-10-31 182748.jpg
Privatna Arhiva Dušan i Stojan Rajić

Ali krenimo redom. Oba brata Rajić, i Dušan i Stojan, koji se predstavljaju kao tzv. Dijabetes revolucija i tvrde da se bore za obolele od dijabetesa, kao što smo pisali, direktori su firme "Rajić revolution" d.o.o. Beograd, registrovane 2020. u Agenciji za privredne registre (APR), a čija je pretežna delatnost nespecijalizovana trgovina na veliko. Posredstvom društvenih mreža Instagram i Fejsbuk, na posebnim stranicama na kojima piše da je reč o prodavnici prehrambene robe, Rajići prodaju svoje, kako navode, proiteinske proizvode. Na Instagramu ih reklamiraju i kao "proteinska hrana za insulinsku rezistenciju".

Čokolada bez čokolade


Mondo inc. d.o.o., izdavač Kurira, platio je analizu tzv. proteinske čokolade firme "Rajić revolution" koja, ispostaviće se, uopšte nema čokolade, a sporne su i druge stvari, između ostalog i to da piše da ima "0% dodatog šećera", a da nije navedeno da sadrži prirodno prisutne šećere, što je moralo po pravilniku. Evo šta je našao "Batut":

- Deklaracija sadrži u nazivu "čokolada", dok u sastavu sadrži kakao prah s redukovanim sadržajem masti, te može biti sa ukusom čokolade. Ovaj podatak može kod potrošača da izazove zabludu po čl. 4 Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane.

- Na deklaraciji alergeni koncentrisani protein surutke kao mlečni proizvod nije deklarisan kao alergen, prema čl. 20 i Prilogu 1 Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane.

- Deklaracija sadrži podatak 0% dodatog šećera, ali nije u skladu s listom odobrenih nutritivnih izjava Pravilnika o prehrambenim i zdravstvenim izjavama koje se navode na deklaraciji hrane, jer ne sadrži dodatnu izjavu "sadrži prirodno prisutne šećere", koji su deklarisani u nutritivnoj deklaraciji i analitički dokazani u 1,8%.

- Deklaracija ne sadrži u nazivu kategoriju hrane, koja je obavezan podatak prema čl. 8, tačka 1 Pravilnika o deklarisanju, označavanju i reklamiranju hrane.

Takozvane proteinske čokolade, za koje je Kurir komercijalnom analizom sastava jedne od njih u Institutu za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" dokazao da u njoj nema ni Č od čokolade, čime obmanjuju kupce i potrošače, kao i druge proizvode za koje navode da imaju visok nivo proteina i nizak nivo šećera za "Rajić revolution" d.o.o. proizvodi i pakuje "Adepto trade" d.o.o. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odgovorilo je Kuriru da "Rajić revolution" nije upisan u Centralni registar objekata koji vodi ovo ministarstvo, dok je "Adepto trade" d.o.o. upisan (uvidom u APR firma je u stečaju).

0601 Rajic Revolution instagram.jpg
Printscreen Instagam Reklamiranje na Instagramu

- Poljoprivredni inspektori su započeli nadzor u okviru svoje nadležnosti kod ovog proizvođača - naveli su za Kurir u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Ovaj resor Vlade Srbije u odgovoru Kuriru se poziva i na Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda.

- Dijetetski proizvodi su namirnice koje se zbog posebnog sastava (u ovom slučaju visok sadržaj proteina i nizak sadržaj karbonata, a i reklamiraju se kao proteinska hrana za insulinsku rezistenciju) ili posebnog načina proizvodnje jasno razlikuju od namirnica uobičajenog sastava i koje su pogodne za posebno navedenu nutritivnu namenu za koju se stavljaju u promet. Mišljenja smo da su predmetni proizvodi dijetetski proizvodi, što je u nadležnosti Ministarstva zdravlja, a koji su stavljeni u promet bez upisa u bazu Ministarstva zdravlja i bez naznake na deklaracijama da se radi o dijetetskom proizvodu - navode u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Dijetetski proizvodi

Dijetetski proizvodi, zavisno od sastava i namene, stavljaju se u promet kao:

1) formule za odojčad

2) hrana za odojčad i malu decu

3) hrana za osobe na dijeti za mršavljenje

4) hrana za posebne medicinske namene

* Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda

Sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja odgovorila je Kuriru da "uvidom u bazu podataka Ministarstva zdravlja (www.zdravlje.gov. rs/tekst/345415/dijetetski-proizvodi.php) navedeni privredni subjekt "Rajić revolution" d.o.o. Beograd, matični broj 21566446, nema dijetetskih proizvoda hrane upisanih u bazu podataka dijetetskih proizvoda".

- Sanitarna inspekcija nije vršila kontrolu navedenog privrednog subjekta jer do sada nije bilo ni upisanih dijetetskih proizvoda niti drugih proizvoda hrane iz nadležnosti sanitarne inspekcije, kao što nije bilo predstavki za navedenog privrednog subjekta - navode iz ove inspekcije, iz koje dodaju:

- Sporno je oglašavanje putem Instagrama jer navode da je navedeni proizvod "proteinska hrana za insulinsku rezistenciju". Ne postoji zdravstvena izjava koja navodi da je neka hrana namenjena "za insulinsku rezistenciju" i to može dovesti potrošača u zabludu u pogledu sastava, svojstava i namene proizvoda hrane - navodi Sanitarna inspekcija, koja i dodaje:

- U skladu sa Zakonom o bezbednosti hrane i podelom nadležnosti, Sanitarna inspekcija nije nadležna za kontrolu hrane koja se u konkretnom slučaju reklamira, a kontrolu deklarisanja, označavanja i reklamiranja u skladu s propisima koji uređuju navedenu oblast vrši nadležno ministarstvo, u ovom slučaju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Uz zahtev za upis dijetetskog proizvoda u bazu podataka u obavezi je da dostavi sledeću dokumentaciju:

1) stručno mišljenje i kategorizaciju Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu ili Farmaceutskog fakulteta Novi Sad Univerziteta Privredna akademija u Novom Sadu

2) tekst deklaracije odobren od jednog od pomenutih farmaceutskih fakulteta

3) stručno mišljenje i analitički izveštaj zdravstvene ustanove o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskog proizvoda ("Batut" ili jedan od instituta za javno zdravlje - Vojvodine, Niš, Kragujevac; Gradski zavod za javno zdravlje Beograd ili Institut za higijenu VMA u Beogradu)

4) sertifikat nadležnog organa da je dijetetski proizvod proizveden u skladu s principima analize opasnosti i kritičnih kontrolnih tačaka (HACCP) i/ili dobre proizvođačke prakse (GMP) i dobre higijenske prakse (GHP);

5) za proizvode iz uvoza potvrdu nadležnog državnog organa da se dijetetski proizvod nalazi u prometu u zemlji proizvođača ili da se nalazi u prometu u zemlji članici EU;

6) izjavu proizvođača da dijetetski proizvod ne sadrži genetički modifikovane mikroorganizame (GMO) i sirovine rizične od spongiformne encefalopatije goveda i drugih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (BSE/TSE);

7) foto-kopiju rešenja, odnosno zapisnika sanitarnog inspektora o ispunjenosti opštih i posebnih sanitarno-higijenskih uslova za proizvodnju dijetetskih proizvoda i zapisnik sanitarnog inspektora da je dijetetski proizvod proizveden u skladu sa principima analize HACCP, za proizvođače u Republici Srbiji

8) foto-kopiju upisa u Registar APR ili foto-kopiju poslednje promene u APR

9) foto-kopiju uplatnice kao dokaz za pokrivanje troškova postupka upisa dijetetskog proizvoda u bazu podataka ministarstva;

10) podatke o uvozniku i/ili proizvođaču (pun naziv privrednog subjekta, ime i prezime odgovornog i kontakt lica, adresa: mesto, ulica i broj, telefon, faks, e-mail, internet adresa);

11) izjavu da su kopije dokumentacije iz tač. 1) do 9) ovog člana verodostojne originalu.

* Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda

Redakcija Kurira