Slušaj vest

Vršnjačko nasilje odavno je uzelo maha. Kako da se tom problemu stane na put i da vesti iz hronike u kojima su deca glavni akteri ne budu naša svakodnevnica veliko je pitanje me]u na[im dru[tvom. Jedan osmogodišnjak jurio je đake u školi, preteći im i pokušavajući da ih izbode nožem. Drugi maloletnik naoružan plastičnim pištoljem presretao je učenike za vreme velikog odmora i otimao im novac. To su poslednji u nizu primera vršnjačkog nasilja u našoj zemlji, a smatra se da su za takvo ponašanje odgovorni, pre svega, roditelji.

Porodično okruženje i vaspitanje igra značajnu ulogu, a stručnjaci ističu da je važno da roditelji prate ponašanje svoje dece i da razgovaraju sa njima. Ukoliko do nasilja dođe, nije dovoljno samo kazniti decu, već je potrebno da se razume razlog takvog ponašanja.

366451_241107.00_14_43_24.Still003.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Sigurno jedan ovakav veliki problem ne dođe preko noći, nego imamo i neke signale pre toga, na koje roditleji ne reaguju. Vidimo i da kada dete učini, nažalost, neku lošu stvar, uvek roditelji odgovaraju, tako da bi negde bilo dobro obratiti pažnju na decu, pogotovo na problematičnu decu i reagovati na svaki apel škole. Ukoliko se to u najranijem uzrastu ne suzbija, kasnije postaju odrasli ljudi gde imamo nasilničko ponašanje sa mnogo težim posledicama - rekla je za Kurir televiziju Jovana Jovanović, psiholog.

Ipak, atmosfera nasilja je svuda oko nas, tako da ni odgovornost društva i uticaj društvenih mreža, ne mogu da se zanemare, a na tu temu govorila je Ljiljana Marković, specijalni pedagog:

366451_241107.00_15_03_02.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

Imate i porodice koje sasvim dobro funkcionišu i roditelji imaju dobre vaspitne stilove, ali postoji jako veliki uticaj društvenih mreža, koji je izrazito negativan, naročito TikTok i Instagram, gde imate kraće video sadržaje koji promovišu razne stvari. Vršnjačko okruženje koje se ugleda na te modele sa društvenih mreža i kopira njihovo ponašenje, isto tako vrši jedan negativan uticaj na decu.

Da bi se vršnjačkom nasilju stalo na put, važna je i saradnja roditelja i škole, koja često izostaje, ali i programi prevencije:

- Nemamo sistemsko rešenje gde postoje preventivni programi koji bi decu učili nekom dobrom ponašanju, konstruktivnom rešavanju problema, emocionalnoj pismenosti, veštinama nošenja sa pritiskom, uticajem vršnjaka itd, sve ono što im je potrebno u odrastanju - zaključila je Marković.

Od maja 2023. godine na platformi „Čuvam te”, koja prati prijave nasilja u školama u Srbiji, zabeleženo je više od 2.000 slučajeva.

02:46
Vršnjačko nasilje je iz dana u dan sve veći problem, a odgovorni su samo roditelji! Uprkos sve češćim tragičnim događajima, ništa ne preduzimaju - gde je kraj? Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

POGLEDAJTE ZBOG ČEGA SVAKO DRUGO DETE OPRAVDAVA NASILJE:

04:38
"DECA NAM GLEDAJU KAKO SE NASILNICI NEKAŽNJENO IZVUKU I ONDA IM JE TO NORMALNO" Zbog čega svako drugo dete OPRAVDAVA NASILJE? Izvor: Kurir televizija