Slušaj vest

Društvene mreže preplavljene su savetima nestručnih koučeva, fitnes trenera i travara o ishrani i suplementima. Međutim, bez stručnog vođenja, ovi saveti mogu ozbiljno narušiti zdravlje. Koje su opasnosti slepog praćenja takvih preporuka i kome se obratiti za prave savete istraživala je Kurir televizija.

Brza rešenja i čarobne formule. Mnoge društvene mreže danas nude obilje 'jednostavnih' saveta za zdravlje. Međutim, stav struke je jasan – ne može svako da vam savetuje kako da se hranite ili koje vitamine da unosite. Ipak, koliko građani veruju u to? Većina nas se barem jednom susrela s nekim od ovih saveta. Naizgled bezopasno, ali stručnjaci upozoravaju da ovakvo nepromišljeno praćenje može doneti više štete nego koristi. O tome da li zaista znamo šta unosimo u organizam kada sledimo savete sa interneta govorila je Jovana Srejić, nutricionista:

366451_241108.00_14_01_19.Still006.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Pre davanja bilo kakvog saveta u vezi ishrane neophodno je početi od vrlo detaljne amneneze, to je nešto što svi nutricionisti i dijetolozi obavezno rade. Praćenje vrlo niskih kalorijskih režima podrazumeva i usporavanje bazalnog metabolizma što je nepovoljno za ceo organizam, a može doži i do gubitka mišižne mase što je nepoželjno

Nestručni saveti nisu problem samo kada je u pitanju ishrana, već i suplementi, a Violeta Stanimirović, farmakolog na ovu temu rekla je sledeće:

- Bitno je da kažemo vitamini i minerali, ali koji vitamini i minerali, u kojoj količini? Može doći do hipervitaminoze, a to u nekim slučajevima može da dovede i do karcinoma. Da spomenem Tajsona, da spomenem ove mlade sportiste koji su bili na Olimpijadi. Nije to samo doping. To su svi suplementi koji su oni koristili da bi u datom trenutku pružili svoj maksimum. A šta se posle dešava sa jetrom, šta se dešava sa bubrezima?

366451_241108.00_14_32_18.Still007.jpg
Foto: Kurir Televizija

Pravi put do zdravlja ne vodi preko brzih rešenja i neproverenih saveta sa društvenih mreža. Slepo praćenje ovakvih preporuka može naneti više štete nego koristi. Kada je u pitanju zdravlje, najvažnije je da slušate stručnjake i oslanjate se na savete nutricionista i lekara, jer je svako telo jedinstveno i zahteva drugačiji pristup.

02:58
Preterujemo sa suplementima, to može dovesti i do karcinoma! Štetimo jetri i bubrezima u potrazi za imunitetom - slušajte lekare, ne internet "stručnjake"! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

DA LI JE RAKIJA UZROK ZA ZDRAVLJE ILI OPASNOST?

03:04
Rakija: Zdravlje ili opasnost?  Izvor: Kurir televizija