Sve o skriningu za rano otkrivanje raka pluća: Kada i kako da zakažete besplatan pregled i da li mogu i bivši pušači da se prijave
Skrining za rano otkrivanje raka pluća u Beogradu se radi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Skrining za rano otkrivanja raka pluća počeo je pre dva dana u Beogradu. U nastavku teksta rešene su sve nedoumice: ko, kada, kako može da zakaže ovaj pregled, gde se on obavlja, ali i koje to uslove morate da ispunjavate da biste bili kandidat za ovakav besplatni pregled.
- Na svaka dva sata u Srbiji jedna osoba premine od karcinoma pluća. Svake godine u Srbiji od ove opake bolesti oboli gotovo 7.000, a umre više od 5.000 ljudi. Suočavamo se sa teškim malignim oboljenjem, najčešćim kod osoba muškog pola, a na drugom mestu kod osoba ženskog pola. Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja, je rano otkrivanje raka pluća, što na žalost kod nas nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu, kada je, na žalost, kasno za izlečenje - izjavio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Gde se obavlja skrining za rano otkrivanje raka pluća
Skrining za rano otkrivanje raka pluća u Beogradu se radi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije. Prema najavama ministra Lončara, ova usluga će se kasnije proširiti i na ostale kliničke centre po Srbiji.
Kada se obavlja skrining za rano otkrivanje raka pluća
Svi pacijenti koji ispunjavaju uslove za ovaj skrining, mogu da obave svakog radnog dana posle 14 časova.
Kako može da se zakaže skrining za rano otkrivanje raka pluća
Za skrining nije potreban uput, niti novac - besplatan je za sve pacijente. Zakazivanje se vrši pozivanjem telefona Klinike za pulmologiju UKCS: 066/267268.
Ko može da ide na skrining za rano otkrivanje raka pluća
Kriterijumi za skrining su sve osobe starije od 50 godina i koje imaju pušački staž duži od 30 godina.
Pacijentima će biti urađen CT pregled za skrining karcinoma pluća, koji se radi po niskodoznom protokolu.
Da li bivši pušači mogu da zakažu skrining za rano otkrivanje raka pluća
Na skrining se mogu javiti i osobe koje su bivši pušači, ali je važno da imaju preko 30 godina pušačkog staža, kao i da su stariji od 50 godina, pojasnio je prof. dr Spasoje Popević, zamenik direktora Klinike za pulmologiju KCS.
Takođe, ono sto je bitno za građane da znaju: skrinig je za osobe bez simptoma, ali sa gorepomenutim faktorima rizika.
Osobe sa simptomima svakako treba da se jave svom izabranom lekaru.
Skrining da bolest pluća otkrijemo na vreme
Kako je dr Mihajlo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju KCS, ranije rekao u Klinici za pulmologiju ima optimalnih uslova da se započne skrining na rano otkrivanje raka pluća za građane iz Beograda.
- Zato je izuzetno važno da krenemo sa skriningom, da promenimo sumornu statistiku u Srbiji i bolest otkrijemo na vreme. Imamo već spreman tim, koji čine tri radiologa i tri radiološka tehničara. Ukoliko bude odziv građana veći, uključićemo i ostale timove, ipak smo mi deo UKC Srbije. U Klinici za pulmologiju postoji aparat na kome će se obavljati skrining. Reč je o niskodoznom skeneru, uz pomoć kojeg se mogu prikazati manje tumorske senke, koje nije moguće videti uobičajenim dijagnostičkim postupcima. Kada krenemo sa skriningom, okupićemo sve direktore domova zdravlja u Beogradu i predočiti im na koji način pacijente mogu da upute na skrining - rekao je dr Stjepanović.
Faktori rizika za rak pluća
Profesorka Bursać naglašava da je karcinom bronha kompleksna bolest, koja nastaje kao rezultat kombinovanja različitih faktora, kao što su:
- pušenje cigareta
- faktori životne sredine (aerozagađenje)
- uticaj radne sredine (izloženost azbestu ili radonu)
- genetski faktori
- postojeće bolesti pluća (hronična opstruktivna bolest pluća, tuberkuloza)
(Kurir.rs/Blic)
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore