"Nova stranica u obrazovnom sistemu Srbije": Borski gimnazijalci dobili izborni predmet koji im otvara vrata da nađu posao bilo gde u svetu! (Foto)
Potpisan Ugovor o izvođenju fakultativne nastave na kineskom jeziku u borskoj Gimnaziji "Bora Stanković", već se prijavilo 30 đaka.
Borski gimnazijalci dobili su priliku da uče kineski jezik kao izborni predmet, što im može povećati šanse za zapošljavanje u rodnom gradu ali i na globolnom tržištu rada.
Naime, nakon što su 20. septembra predstavnici Srbija Ziđin Koper, Gimnazije "Bora Stanković" u Boru i Instituta Konfucije pri Univerzitetu u Nišu potpisali Memorandum o razumevanju u oblasti izvođenja fakultativne nastave kineskog jezika u vidu drugih oblika obrazovno-vaspitnog rada, gde su se tri strane dogovorile da u okviru kompanijskog programa "Talenti Ziđina" uvedu kurs za izučavanje kineskog jezika, došao je trenutak konkretizacije ovog dogovora, odnosno dan kada je potpisan Ugovor o implementaciji fakultativne nastave na kineskom jeziku u borskoj Gimnaziji, saopšila je kompanija Srbija Ziđin Koper.
Nastavni kadar i finansijska sredstva
Tripartitni ugovor potpisali su danas zamenik generalnog direktora Srbija Ziđin Koper za društveno odgovorno poslovanje Džang Jičeng, dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu prof. dr Natalija Jović i direktorka Gimnazije “Bora Stanković” Miljana Golubović. Insitutut Konfucije pri Univerzitetu u Nišu obezbedio je Gimnaziji u Boru resurse za podučavanje kineskog jezika, a Srbija Ziđin Koper finansijska sredstva za realizaciju ovog programa.
- Obrazovanje je povezano sa zdravim odrastanjem, životnim snovima i razvojem zemlje. Neko je jednom davno rekao "Što više znaš, više vrediš". Srbija Ziđin Koper je pokrenula program "Talenti Ziđina", koji zapravo predstavlja podršku razvoju stručnog obrazovanja i svake godine ćemo za subvencionisanje takvih programa izdvajati 16 miliona dinara. Jedan od njih - razvoj nastave kineskog jezika kao izbornog predmeta, realizovaćemo sa borskom Gimnazijom i Institutom "Konfucije" pri Univerzitetu u Nišu. Verujem da uspostavljanje visokokvalitetnih, neprofitnih kurseva kineskog jezika u Boru, uz podršku Ministarstva prosvete i lokalne samouprave, može da pomogne borskim srednjoškolcima da unaprede jezičke veštine i povećaju šanse za zapošljavanje. Osim toga, implementacija ovog programa iznedriće profesionalce sa međunarodnom perspektivom za Srbiju koji će dati nove doprinose kinesko-srpskom prijateljstvu, obrazovnoj i kulturnoj razmeni dve zemlje - izjavio je Džang Jičeng.
On je dodao da su dosadašnja ulaganja Srbija Ziđin Koper u obrazovanje premašila milion i po dolara i podsetio da je zahvaljujući kompanijskom programu "Ziđin stipendije" 200 najboljih srednjoškolaca sa teritorije Borskog okruga dobilo u protekle dve godine jednokratnu stipendiju u iznosu 700 dolara.
Globalna šansa za gimnazijalce
Prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu prof. dr Vlastimir Nikolić istakao je da je potpisivanjem sporazuma o realizaciji besplatnih časova kineskog jezika u Gimnaziji "Bora Stanković" otvorena koja ujedno simbolizuje i jačanje prijateljskih veza dve zemlje.
- Univerzitet u Nišu, u čijem sastavu je 14 fakulteta, ponosan je na činjenicu da mnogi učenici iz Bora i okolnih mesta biraju ove obrazovne ustanove za dalju edukaciju i razvoj. Naša misija je da pružimo kvalitetno obrazovanje i otvorimo vrata za nove mogućnosti, a ovaj sporazum predstavlja korak u tom pravcu. Saradnja sa univerzitetima i fakultetima iz Kine je od posebnog značaja za nas, pa smo u partnerstvu sa Univerzitetom Jangsu osnovali Institut "Konfucije" koji se nalazi na Filozofskom fakultetu u Nišu. Ovaj institut igra ključnu ulogu u promociji kineskog jezika i kulture, a nastavnici i saradnici instituta preuzeli su obavezu da realizuju časove kineskog jezika u borskoj Gimnaziji. Kompanija Srbija Ziđin Koper je, kao važan partner Instituta "Konfucije", prepoznala vrednost ovog projekta i dala podršku našem nastojanju da učenicima pružimo znanje koje je sve traženije na tržištu rada. Znanje kineskog jezika ne otvara prilike samo za posao u Boru i u Srbiji, već je to, imajući u vidu rastuću kinesku ekonomiju i sve veći značaj ove zemlje u svetu, globalna šansa - istakao je profesor Nikolić.
Direktorka borske Gimnazije Miljana Golubović podsetila je da je plan i program nastave kineskog jezika, kao trećeg i fakultativnog stranog jezika, propisalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
- Učenje drugog jezika nije samo učenje različitih reči za iste stvari, nego i učenje drugog načina razmišljanja o stvarima. To je veoma bitno. Hoćemo da naučimo naše đake da se druže, da idu u letnje kampove, da razmenjuju iskustva. Jer, druge gimnazije u Srbiji već odavno uče kineski jezik, pa zašto ne bismo i mi, kada već imamo tako veliku kinesku kompaniju u okruženju - rekla je direktorka borske Gimnazije.
Jedna od 30 đaka koji su se prijavili za fakultativnu nastavu kineskog jezika, učenica četvrtog razreda Andrea Nikolov, rekla je da su je radoznalost i želja za upoznavanjem nove kulture dovele u učionicu kineskog jezika.
- Kažu da čovek vredi onoliko koliko jezika govori. Verujem da je tako i zato sam se prijavila na kurs kineskog.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore