Slušaj vest

Mnogi potrošači koji pazare voće i povrće i marketima pitaju se da li trgovci zakidaju na gramaži na vagama i kako mogu da prevare kupce. Jedan od načina na koji neki trgovci mogu da zakinu potrošača je da imaju nekalibrisane vage odnosno vage koje dodaju grame.

Poznato je da je plastika sastavni deo vage i stručnjaci ističu da ona uvek mora biti pisutna u momentu merenja. Pravi signal za potrošače da provere ispravnost je, da kada prilaze vagi, uvek provere da li je vaga na nuli. Tada znaju da će imati apsolutno tačno merenje.

Organizacija potrošača Efektiva objavila je na svom profilu na društvenoj mreži X fotografiju vage koja nije kalibrisana i koja pokazuje težinu od osam grama iako na njoj nema ničega. Ova fotografija je podstakla mnoge korisnike da se zapitaju da li nas zaista trgovci potkradaju na ovaj način, a ispod objave su se nizali komentari:

shutterstock-2238718775.jpg
Shutterstock 

- Tih osam grama će naplati i više u zavisnosti cene proizvoda, nešto košta i preko 400 dinara - piše u prvom komentaru, dok u drugom stoji:

- Kada skinete providnu plastiku preko vage izmerite proizvod, pa ponovo izmerite kada vratite plastiku, minimum je 100 grama razlike u korist plastike.

Neki korisnici su napisali i da osam grama preko težine nije strašno kao i da pet dinara potrošačima ne znači ništa. 

- Ovo je isto kao kad mere sa onim plastičnim kutijicama. U bloku 44 u prodavnici mlečnih proizvoda naplate kutiju, a onda je mere sa sirom 19 grama ima i naplate 1.200 dinara po kilogramu kao i sir. Kad se pobuniš prave se lude kao ne razumeju šta je problem - glasili su neki od komentara.

Međutim, trgovci se žale i da mnogi potrošači varaju i kradu na vagama te se dešava da recimo u kesu stave skuplje jabuke, a izmere one jeftinije ili da čak izmere dve pomorandže pa kasnije u kesu dodaju još što opet radnici moraju da kontrolišu.

Mnogo više prevara na vagi je na pijacama gde prodavci često umeju da stave nešto teško na vagu dok mere te de sešava da nekad zakimu od 100 grama do čak pola kilograma.