Armagedon predskazanje doktora Antonijevića: Plašim se da bi medicinska veštačka inteligencija odlučila da pobije ljude! Da li će roboti zameniti zdravstvo?
"Plašim se pravljenja procesora koji mogu sami da razmišljaju. Taj procesor u jednom momentu može da odluči da čovek ne treba da postoji"
Digitalna medicina, jedno od najbrže rastućih polja savremene medicine, predstavlja suštinsku promenu u načinu na koji pristupamo zdravlju i lečenju.
Mobilne aplikacije za praćenje zdravlja ušle su već u svakodnevnu, komercijalnu upotrebu, a nosivi uređaji kao što su pametni satovi mogu da prate otkucaje srca, nivo kiseonika u krvi, imaju senzore za kontinuirano praćenje glukoze kod osoba sa dijabetesom…
Digitalna medicina obuhvata različite aspekte od telemedicine, veštačke inteligencije, do upravljanjem velikim bazama podataka.
Na pitanje koliko smo spremni za ovakve inovacije za Kurir su odgovorili doktor Aleksandar Stojanović , direktor DZ "Palilula" kao i doktor Borislav Antonijević, specijalista ginekologije i akušerstva.
- Nije istina da ne rade Domovi zdravlja na levoj strani Dunava. U Borči je otvoren novi Dom zdravlja sa svim specijalnostima kojih pre tamo nije bilo. Nisu imali adekvatno lečenje. Nije istina ni da u Padinskoj skeli nema lekara, imaju opštu medicinu po dva lekara po smeni, imaju laboratoriju koja dnevno primi do 30 pacijenata, ginekologa, jednog od najpoznatijih pedijatra i još mnogo toga - istakao je na početku Stojanović.
On je objasnio i da je do ovih tvrdnji došlo zato što građani očekuju previše od te zdravstvene ustanove.
- Neće se nikada desiti da nam zdravstvene ustanove ne budu potrebne zbog tehnoloških razvića. Odnos prema pacijentu je ono što je primarno u medicini. Tehnologija napreduje i u drugi zemljama je na višem nivou nego kod nas. Postoje uređaji koji omogućavaju da se operacije vrše na daljinu, nebitno koja je kilometraža u pitanju, ali mi nemamo infrastrukturu - rekao je Antonijević.
On je rekao i da ustanove neće biti zamenjene jer medicina ne bi bila moguća bez ljudskog kontakta, kao i da je veštačka inteligencija samo korišćenje baze podataka koje je ubacio čovek.
- Plašim se pravljenja procesora koji mogu sami da razmišljaju. Taj procesor u jednom momentu može da odluči da čovek ne treba da postoji jer je sklon greškama, podele pogrešne lekove i pobiju ljude - kaže Antonijević, iako u medicini veštačka inteligencija i dalje nije zaživela, a za ovaj stav i dalje nema dovoljno medicinskih dokaza.
Borislav Antonijević je rekao i da tehnologija može samo da pomogne, ali ne i da zameni medicinu, kao i da su mnogi aparati veoma korisni za pacijente.
- Nisam pobornik digitalne medicine jer volim da radim sa pacijentima. Kada dobro primite pacijenta, lepo im se obratite, vi ste završili pola posla. Naši ljudi i vole da odu kod lekara, pogotovo kad su u pitanju dobri lekari - kaže Stojanović.
On je rekao da je Srbija konzervativno društvo i da će razviće veštačke inteligencije u medicini teže proći sa Srbima, kao i da se u drugim državama onlajn konsultovanje sa lekarima već uveliko zaživelo:
- Nema pegleda, kontaktirate lekara preko kompjutera sve dok on ne odluči da je vreme da se pregledate uživo. Sve je onda prebacuje na medicinsku sestru.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)