"Jednakost i i kvalitetno obrazovanje moraju biti temelji jednog društva": Brankica Janković na konferenciji "Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači"!
Jednakost, tolerancija, humanost i kvalitetno obrazovanje moraju biti temelji jednog društva, kako bismo imali odgovorne ljude koji će graditi bolji svet za nove generacije, istakla je juče Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti na redovnoj godišnjoj konferanciji
Jednakost, tolerancija, humanost i kvalitetno obrazovanje moraju biti temelji jednog društva, kako bismo imali odgovorne ljude koji će graditi bolji svet za nove generacije, istakla je juče Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti na redovnoj godišnjoj konferanciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti povodom Međunarodnog dana tolerancije "Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači".
- Obrazovanje i kultura u bilo kom vremenu moraju biti neprikosnoveni imperativ i za pojedinca i za društvo, a ljudska prava ne smeju biti samo slovo na papiru. Moraju biti vodič za rešavanje problema za svaku vladu, moralno i pravno sidro za svakog pojedinca i garant za svu decu i mlade da će odrastati u društvu gde vlada pravo i pravda. A takvog društva nema ukoliko deci uskratimo kvalitetno obrazovanje i ne stvorimo uslove da svako dete može da razvija svoju ličnost, oslobođeno predrasuda i stereotipa o očekivanim društvenim ulogama, ali i rasterećeno pritiska lažnih vrednosti koje diktiraju mnogi onajn nalozi i surova kensel kultura - rekla je Jankovićeva i dodala da imamo odgovornost da decu i mlade zaštitimo od svakodnevne agresije i sveprisutnog vršnjačkog nasilja:
- Zakonima su zabranjeni rasizam, fašizam, antisemitizam, mizoginija, ejdžizam i baš svaki oblik nasilja je neprihvatljiv. U suprotnom, posledice mogu biti nesagledive - istakla je ona na konferenciji.
Ambasador Ujedinjenog kraljevstva u Srbiji Edvard Ferguson rekao je da nejednakost treba da pripada prošlosti:
- Imamo dokaze da su najefikasnije organizacije, institucije i države one koje su uspele da razlike pretvore u prednosti i bogatstvo, a ne u nedostatke. U svetu konkurencije potrebni su svi ljudski talenti, a ne samo neki od njih - rekao je.
Šef misije OEBS u Srbiji Jan Bratu istakao je da je tolerancija na državnom nivou zahteva nepristrasno zakonodavstvo, pravično suđenje bez predrasuda, visok nivo obrazovanja, ekonomske i društvene mogućnosti dostupne svima.
- Netolerancija ili isključenost dovodi do frustracije, neprijateljstva i sukoba - rekao je Bratu i dodao da budućnost pripada mladima.
Poštovanje različitosti je osnovni princip i vrednost Evropske unije, rekao je ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.
- To je u našem DNK i Srbija je, kao zemlja koja je kandidat i koja je na putu ka članstvu u EU, prihvatila te koncepte i vrednosti - rekao je on i dodao da je tolerancija veoma moćan princip i kamen temeljac inkluzivnog društva, a da je obrazovanje ključni aspekt koji obezbeđuje toleranciju i ravnopravnost u jednom društvu.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je na konferenciji da to ministarstvo primenjuje afirmativne mere u cilju povećanja dostupnosti obrazovanja na svim nivoima, kao i da aktivno promoviše rodnu i svaku drugu ravnopravnost.
- Razvijanje tolerancije je ne samo zakonska obaveza postupanja bez diskriminacije, već i naša moralna dužnost da obezbedimo pravednost i ravnopravnost za sve - rekla je ona i istakla da se tamo gde nema tolerancije javlja nepravda i nasilje.
Konferenciju je kancelarija Poverenika organizovala u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva u Srbiji, u okviru projekta "Obrazovanje za ravnopravnost" koji se realizuje u pratnerstvu sa Britanskim Savetom.
Na ovom događaju uručene su i medijske nagrade u više kategorija za najbolje medijske tekstove i priloge na temu borbe protiv diskriminacije i promovisanja ravnopravnosti i tolerancije.
VIDEO
PREDSEDNIK VUČIĆ RAZGOVARAO SA ANTONIOM KOŠTOM: Zahvalnost na podršci evropskom putu Srbije, tema bilo i otvaranje Klastera 3