"Život Beograđana se svodi na kukanje i gužve u saobraćaju": Dejan iz Niša je 3 godine živeo u samom centru prestonice, a onda je rešio da se vrati kući
Veliki broj mladih koji žive u unutrašnjosti mašta da se preseli u neki veći grad, najčešće Beograd, ali jedan Dejan iz Niša koji je živeo u samom centru Beograda odlučio je da uradi baš suprotno
Veliki broj mladih koji žive u unutrašnjosti mašta da se preseli u neki veći grad, najčešće Beograd, ali jedan Dejan iz Niša koji je živeo u samom centru Beograda odlučio je da uradi baš suprotno - da se vrati u svoj rodni grad!
On je na Tik Toku gde ima nalog "dekilic_" ispričao zbog čega se odlučio na taj korak.
- Ovde sam živao tri godine. Beograd, Toplični Venac, centar grada. Idealno, zar ne? - započeo je on priču u snimku koji je objavio na Tik Toku i pokazao zgradu u samom centru grada gde je živeo.
- Ali, je ovde prevelika gužva. Vratio sam se u Niš, jer sam imao tu mogućnost da biram - kaže on i dodaje da se mnogi Beograđani takođe žale kako je prevelika gužva i kako žele da se odsele, ali opet ništa ne produzimaju povodom toga.
- Život im se svodi samo na kukanje i gužve u saobraćaju. Ja sam imao tu mogućnost da biram, pošto fizički nisam vezan za Beograd i nemam ofis. Vratio sam se u Niš da budem blizu prijatelja i porodice - kaže on.
Iako je prethodnih godina selidba mladih u veće gradove bila toliko uobičajena da se praktično smatralo da se to podrazumeva, dobra vest je da se taj trend, po svemu sudeći, polako menja.
Prema istraživanju "Nasilni ekstremizam i mladi: od dezinformacije do radikalizacije" koje je uradio Centar za slobodne izbore i demokratiju (Cesid), a koji je nedavno objavljen, najveći procenat mladih navodi da svoju budućnost vidi u gradu u kome trenutno živi i to - 32 odsto.
Svoju budućnost u Beogradu vidi petina mladih - 21 odsto, dok nešto manji procenat mladih, 19 odsto, svoju budućnost vidi u nekoj od zemlja Evropske unije ili Norveškoj i Švajcarskoj.
S druge strane, istraživanje je pokazalo da svaki jedanaesti ispitanik svoju budućnost vidi u nekom drugom gradu u Srbiji, ne u Beogradu. Da u Sjedinjenim Američkim Državama vidi svoju budućnost navodi svega 4 odsto mladih, dok 3 odsto navodi da svoju budućnost vidi u nekoj od zemalja u okruženju Srbije koja nije članica EU.
VIDEO
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)