Ministarka Đukić Dejanović odgovorila rektoru BU: Prisustvo stranih univerziteta u Srbiji nije diskriminacija, već konkurencija
Akademska zajednica protivi se izmenama Zakona o visokom obrazovanju, kojim se otvara put za dolazak stanih univerziteta u Srbiju.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da prisustvo stranih univerziteta u Srbiji nije diskriminacija domaćih univerziteta već zdrava konkurencija pojašnjavajući da strani fakulteti ne ulaze u domaći sistem prosvete, već je samo locirana u Srbiji.
Đukić Dejanović je, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše otvoreno pismo rektora Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladana Đokića u kojem je naveo da je akademska zajednica protiv predloga o stranim univerzitetima i da je to diskriminacija domaćih fakulteta, kazala da je to dobro za kompetetivni razvoj u visokom obrazovanju te da nema apsolutno razloga da se bilo ko, ko kvalitetno radi, plaši dolaska stranih univerziteta.
- Sa takvim univerzitetima je neuporedivo lakše ostvariti saradnju i kada su u pitanju naši univerziteti, a naša deca koja odu na master, doktorske ili osnovne studije, često ostaju tamo gde su. Ovo je jedna i od demografskih mera jer država omogućava da strani univerziteti budu locirani na teritoriji Srbije i da po svim svojim pravilima funkcionišu - kazala je ona.
Pojašnjava da te strane visokoškolske ustanove ne ulaze u prosvetni sistem Srbije.
- One su samo locirane u Beogradu. Naši studenti odlaze u Milano, Rim, Minhen i druge gradove u inostranstvu, često ostanu tamo kada završe. Izuzev toga što oni imaju lokaciju u Srbiji, ne ulaze u naš sistem, ne dajemo im ništa više, dajemo mogućnost našim mladim ljudima da dotorske, master ili osnovne studije završavaju kod njih u svojoj zemlji - navela je ona.
Kako je dodala, na taj način se pruža i finansijska podrška tim mladim ljudima koji bi morali da u tim gradovima plate i stan, hranu, boravak, a ne samo školarinu.
- Ovo je podrška mladim ljudima, pa čak i natalitetna mera, jer tamo gde se studira tu se zasnivaju i porodice. Lakše je napraviti saradnju sa institucijom koja je locirana u Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu, nego sa nekom koja je dalje - poručila je Đukić Dejanović.
Podsetimo, rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić uputio je u petak otvoreno pismo članovima Odbora za obrazovanje i nauku, koji bi danas trebalo da raspravljaju o predloženim izmenama Zakona o visokom obrazovanju, kojim se otvara put za dolazak stanih univerziteta u Srbiju.
Iz navedene dopune Zakona, kako tvrde univerziteti, proizilazi da će inostrana visokoškolska ustanova poslovati na teritoriji Srbije bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što tumače kao "krajnje diskriminišuću odredbu prema domaćim univerzitetima".
- Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konrektnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa - navodi se u saopštenju i dodaje da se ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, "kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje.
Kurir.rs/ RTS/ S.Đ.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)