Slušaj vest

Hiljade dece iz 38 zemalja širom sveta simboličnom akcijom "Marširamo za mir" poslalo je poruku liderima zahtevajući poštovanje svojih prava i prestanak oružanih sukoba. Danas, na Svetski dan deteta i 35. godišnjicu usvajanja Konvencije UN o pravima deteta, SOS Dečija sela Srbija skreće pažnju na izazove s kojima se suočavaju milioni dece, koja pate od razornih posledica nasilja i oružanih sukoba, kako u zemljama koje su zahvaćene oružanim sukobima, tako i u onima koje nisu direktno pogođene.

Oko 400 miliona dece u ratnim i konfliktnim zonama suočavaju se sa nezamislivim teškoćama: raseljavanjem, gubitkom porodice, brige i zaštite, kao i dugotrajnim fizičkim i emocionalnim traumama. Svakodnevno su izložena kršenjima prava deteta, tako što im se uskraćuje pravo na život, hranu, obrazovanje, brigu i zaštitu. Više od 43,3 miliona dece je prinudno raseljeno.

U regionima gde sukobi nisu prisutni, globalne vesti o ratu i nasilju izazivaju duboku emocionalnu patnju, a deca iskazuju osećanja straha, anksioznosti, frustracije i nedostatka poverenja u vlade i institucije.

Screenshot 2024-11-19 131811.png
Foto: SOS Dečija sela Srbija

Efekti ratova su i ekonomske i druge krize, uključujući porast tolerancije na sve vrste nasilja, koje pogađaju sve zemlje sveta, a najviše najsiromašnije države i najranjivije slojeve društva. Oko milijardu dece živi u siromaštvu, odnosno nedostaju im osnovni uslovi kao što je pravilna ishrana, voda, dom, obrazovanje i zdravstvena zaštita, a 333 miliona dece živi u ekstremnom siromaštvu, sa manje od dva dolara dnevno. Čak i u najbogatijim zemljama jedno od petoro dece živi u siromaštvu, a svako deseto dete ne odrasta sa svojim roditeljima.

Deklaracija usvojena 1959. godine

Svetski dan deteta ustanovila je Generalna skupština UN 1954. godine, kako bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci, kao i na aktuelne izazove sa kojima se deca suočavaju. Na današnji dan 1959. godine, Generalna skupština UN usvojila je Deklaraciju o pravima deteta, a 1989. godine i Konvenciju o pravima deteta koju je naša država ratifikovala 1990. godine.

Organizacije SOS Dečija sela (SOS Children Villages) rade u više od 130 zemalja i teritorija širom sveta i utiču na otklanjanju posledica koju sukobi i nasilje nanose deci svakodnevno. Učešćem u globalnoj kampanji "Marširamo za mir" želeli smo da prenesemo glas dece i ukažemo na odgovornost odraslih da zaštite njihova prava, posebno u trenucima kada su izložena nasilju i ratnim strahotama.

- U svetu u kojem deca svakodnevno svedoče nasilju i nepravdi, naša dužnost je da se borimo za njihovu bezbednost i dobrobit. Ideja ove inicijative je da se deci sveta pruži šansa da svojim mŕršom zatresu planetu, ne bukom bombi, već pozivom za mir koji treba da se čuje i shvati kao zahtev svim vladama da preduzmu hitne mere za zaštitu dece u konfliktima i okončanje oružanih sukoba. Želimo da podsetimo na važnost poštovanja Konvencije o pravima deteta i da zajedno radimo na stvaranju boljeg sveta za svako dete - izjavila je Vesna Mraković, nacionalna direktorka organizacije SOS Dečija sela Srbija.

U okviru globalne kampanje "Marširamo za mir" nastao je i video u kome su glavni glumci upravo deca iz 38 zemalja na svetu. Video je prikazan 19. novembra, uoči Svetskog dana deteta, na Generalnoj skupštini UN-a, sa ciljem da se liderima zemalja prenese jasna poruka da deca žele mir i poštovanje svojih prava.

(Kurir.rs)

 VIDEO

05:09
"SAD I EU NEĆE DOZVOLITI NIKOME DA NARUŠI MIR U REGIONU ČIJI JE SRBIJA GARANT" Marko Matić: Velika stvar što je Marko Đurić ovde Izvor: Kurir televizija