Slušaj vest

Aranđelovdan, praznik posvećen Svetom Arhangelu Mihailu, slavi se 21. novembra i spada među najvažnije praznike u pravoslavnom kalendaru. Ovaj dan ima posebno mesto u životu vernika, jer je Sveti Arhangel Mihailo vođa nebeskih vojski, zaštitnik vere i simbol borbe dobra protiv zla.

Aranđelovdan se slavi kao jedan od najvažnijih duhovnih praznika, kako u religijskom, tako i u kulturnom smislu, a najčešće je i krsna slava u mnogim srpskim porodicama. Na ovaj dan vernici traže božansku zaštitu, zahvaljuju se za blagoslove i mole se za zdravlje, mir i blagostanje.

Sveti Arhangel Mihailo - zaštitnik i čuvar Sveti Arhangel Mihailo, kao najuzvišeniji arhanđeo, poznat je kao zaštitnik svih verujućih ljudi, a naročito porodica i duša pravednika. On je onaj koji vodi borbu protiv zla i svih negativnih uticaja. Prema hrišćanskim učenjima, Mihailo je nebeski vojvoda koji uvek deluje u skladu sa voljom Božijom, a njegova misija je da pomogne onima koji traže božansku zaštitu. Veruje se da je on čuvar porodica, kuća i duša onih koji žive pravedno, a na Aranđelovdan se molimo da nas štiti od zlih sila i nevolja.

shutterstock-2297268727.jpg
Foto: Shutterstock

Običaji na Aranđelovdan - svečani obredi i slavska trpeza Jedan od glavnih običaja na Aranđelovdan je paljenje slavske sveće, koja simbolizuje Božju svetlost, te lomljenje slavskog kolača uz molitvu posvećenu Svetom Arhangelu Mihailu. Lomljenje kolača predstavlja simbol zajedništva, a sveća svetlost koju donosi Mihailova zaštita. Za ovaj praznik, trpeza se priprema u skladu sa danom u kojem Aranđelovdan pada. Ako praznik pada u vreme posta sreda/petak, trpeza će biti posna, sa jelima od povrća, ribe i sličnim jelima koja ne sadrže meso. Ukoliko je praznik u periodu kada nije post, na stolu će biti bogata jela - pečenja, kolači, meso i razne vrste hrane, kao znak radosti i zahvalnosti za Mihailovu zaštitu i blagoslov.

Molitve i verovanja Na Aranđelovdan, ikona Svetog Arhangela Mihaila zauzima posebno mesto u domu. U mnogim porodicama, ona se stavlja na centralno mesto stola ili na oltar, a pred njom se pale sveće i izgovaraju molitve. Vernici mole za zdravlje, zaštitu svojih porodica, kao i za duhovnu snagu u borbi sa životnim izazovima. Ovo je vreme kada se oseća posebna povezanost sa svetiteljem, koji, prema verovanjima, štiti sve one koji veruju u njegovu moć. Pored molitvi, Aranđelovdan je i vreme kada se okupljaju porodice, svi zajednički sede za trpezom i dele sreću i mir koji donosi blagostanje. Veruje se da u ponoć treba pogledati u nebo jer se na Aranđelovdan nebo otvara za molitve, i da će vam se ispuniti i najveće, najvažnije želje, ako se pomolite iz duše, iskreno i sa zahvalnošću.

shutterstock-694770805.jpg
Foto: Shutterstock

Zabranjeni poslovi i vreme za odmor Kao i na mnoge druge velike pravoslavne praznike, Aranđelovdan je dan kada se ne preporučuje obavljanje teških fizičkih poslova. Tradicija nalaže da se na ovaj dan izbegavaju radovi poput sečenja drveta, šivenja, kopanja, ili bilo kakvih drugih napornih poslova. Na Aranđelovdan se veruje da je bolje posvetiti se molitvi, meditaciji i duhovnom odmoru, kako bi se duša osvežila i bila u skladu sa božanskom voljom. Smatra se da bi obavljanje fizičkih poslova tog dana moglo omesti božansku harmoniju i doneti nesreću, pa vernici pokušavaju da provedu dan u miru i tišini.

Pomoć siromašnima i darivanje U mnogim delovima Srbije, na Aranđelovdan je običaj pomagati siromašnima. Veruje se da Sveti Arhangel Mihailo pomaže onima koji pomažu drugima, a darivanje hrane, novca ili drugih potrebština onima kojima je pomoć potrebna smatra se velikim blagoslovom. Pomoć siromašnima, naročito u vreme Aranđelovdana, deo je duhovne tradicije, jer se veruje da će Sveti Arhangel uzvratiti dobrim onima koji pružaju podršku i ljubaznost prema onima koji su u nevolji. Takođe, ovaj običaj odražava duboko ukorenjeno hrišćansko verovanje u solidarnost i zajedništvo, kao i u duhovnu vrednost altruizma.

Šta se ne sme raditi na Aranđelovdan? Svadbe i veselja

Aranđelovdan je, kao i mnogi drugi duhovni praznici, vreme za molitvu, tišinu i sabranost, pa se na ovaj dan ne organizuju svadbe, zabave i bučna veselja. Dan je posvećen ujedinjenju porodice, miru i ljubavi, te se smatra neprikladnim za velika slavlja. Svadbe i druge velike proslave smatrale bi se nepoštovanjem duhovne prirode ovog dana. Umesto toga, porodice se okupljaju u tišini i zajedničkoj molitvi, slavljenju Svetog Arhangela i duhovnoj refleksiji.

Izbegavanje sukoba

Pored veselja, preporučuje se da se na Aranđelovdan izbegavaju nesuglasice, svađe i svi oblici nesloga. Smatra se da bi sukobi i negativne emocije mogli narušiti božanski mir koji ovaj dan nosi. Aranđelovdan je dan kada se vernici podsećaju na važnost pomirenja, ljubavi i uzajamnog poštovanja, te je poželjno da se svi međusobno podržavaju i pomažu, negujući mir i harmoniju u porodičnom okruženju.

shutterstock-369791771.jpg
Foto: Shutterstock

Značaj Aranđelovdana za vernike Aranđelovdan nije samo običan praznik, već dan kada se vernici podsećaju na važnost duhovnog života, vere, porodice i zajedništva. Ovaj praznik donosi posebnu priliku za duhovnu obnovu, molitve za zdravlje i blagostanje, kao i za podsećanje na vrednosti koje su temelj hrišćanske tradicije - ljubav, zaštitu, brigu o drugima i zajedništvo. Vernici na Aranđelovdan traže duhovnu snagu, molitvom i dobrim delima, kao i zahvalnost za božanski blagoslov koji im je dan kroz Svetog Arhangela Mihaila.

Kurir web