Slušaj vest

Trenutno je sezona virusnih infekcija koje imaju sklonost da napadaju respiratorne puteve, pa je mnogo onih koji kijaju i kašlju. Ipak, mnogi to ne čine na ispravan način te šire klice.

U razgovoru za Kurir specijaliste opšte medicine dr Radmila Šehić objasnila je da se napad kijanja i kašlja ne mogu zaustaviti, ali da se pravilnim postupcima može smanjiti mogućnost širenja zaraze.

- Kijanje i kašljanje su dragocene, odbrambene radnje, kojima se iz nosa ili grla izbacuje velika količina iritanta (bilo da su u pitanju virusi ili alergeni). Trenutno je sezona virusnih infekcija koje imaju sklonost da napadaju respiratorne puteve, pa je mnogo onih koji kijaju i kašlju. Tako se otvara mogućnost inficiranja zdravih osoba, ukoliko ih trenutno oboleli ne zaštiti svojim postupcima - navela je dr Šehić.

dr-radmila-sehic.jpg
Printscreen Prva TV 

Naglasila je da usta i nos treba pokriti maramicom pri aktu kijanja i kašljanja, potom tu maramicu baciti u đubre.

- Ako osoba, tog momenta nema maramicu, preprečiti izbacivanje sadržaja, koji je kao inficirani sprej, spoljašnjom stranom šake ili nadlaktice, jer tako dlanovi ostaju zaštićeni i pri dodirivanju predmeta pri rukovanju je manje infekta - objasnila je sagovornica Kurira.

grip-kovid-shutterstock-1966300363.jpg
Shutterstock 

Ne preporučuje upotrebu platnenih maramica, jer se u njima dugo zadržava sekret i uzorci infekcije ostaju vrlo prisutni.

- Posle kijanja i kašlja, a sadržaj se isšprica po šakama, ruke oprati, ili ništa ne dodirivati do tog higijenskog postupka. Ovo je svima poznato, ali nije naodmet podsetiti se. Čuvajući druge od sebe, zaštitićemo i sebe od drugih - zaključila je ona.

01:14
"JESEN DONOSI BOLOVE U KOSTIMA, PA ČAK I DEPRESIJU" Nada Macura savetuje: Bakterije i virusi žele da prežive pa ulaze u nas! Izvor: Kurir televizija