Slušaj vest

Sutra, tačnije 28. novembra počinje Božićni post koji traje 40 dana i traje do Badnjeg dana, 6. januara 2025. godine, pred Božić, dan rođenja Isusa Hrista. Pošto ove godine počinje zvanično u četvrtak, a s obzirom da je danas sreda i da se posti, ove godine će post trajati jedan dan duže. 

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra takođe obeležavaju Svete mučenike Gurija, Samona i Aviva. 

Post ne podrazumeva jednoličnu dijetu, kao ni gladovanje, već uravnoteženu ishranu namirnicama koje su biljnog porekla. Vernici se ovim postom pripremaju za praznovanje rođenja Isusa Hrista. 

Post ima dve strane — telesnu i duhovnu. Telesni podrazumeva uzdržavanje od izvesnih jela i alkoholnih pića, dok duhovni podrazumeva odricanje od svake vrste grešnih i zlih misli, dela i pomisli. 

biljna-ishrana-shutterstock-1925597342.jpg
Foto: Shutterstock

Drugi po dužini trajanja

Božićni post je u pravoslavlju po dužini trajanja drugi po redu, nakon Vaskršnjeg posta, a po strogosti posta, blaži je od Vaskršnjeg i Velikogospojinskog posta. Podrazumeva 40 dana uzdržavanja od mrsne hrane i alkohola, ali i grešnih misli, želja i dela.

Pored molitve, i svega što služi duhovnom životu, crkveni oci pripisuju i postu naročitu važnost. Oni posmatraju telo i dušu kao jednu celinu i tako ih i tretiraju u svim njihovim manifestacijama. Bez duhovnog posta, kažu oci, sam telesni post se ne prihvata, piše crkveni kalendar.rs.

Pravila Božićnog posta

U toku Božićnog posta ne jede se meso, beli mrs i jaja
Ulje i vino su dozvoljeni svim danima osim srede i petka koji se poste "na vodi"
Riba se jede svake subote i nedelje kao i na Vavedenje Presvete Bogorodice, čak i ako praznik padne u sredu ili petak
Poslednja nedelja Božićnjeg posta je stroži, bez upotrebe ribe, a po mogućnosti je "na vodi"
Na Badnji dan se ne upotrebljava ni ulje ni vino, već se obavezno posti "na vodi"
U toku posta subotom, nedeljom ili u danima kada se posti na ulju, dozvoljeno je popiti čašicu rakije, vino, ali se treba suzdržati od preterivanja

sequence-01.01-36-58-01.still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Različita pravila za vernike i sveštenstvo

Kako je teolog Miloš Stojković objasnio za "Kurir", pravila se razlikuju za monahe i sveštenstvo, kao i za druge vernike. 

- Svaki vernik treba da ode kod svog duhovnika ili parohijskog sveštenika i da se posavetuje kako da se vlada tokom posta, tu mislim i na hranu. Ima dosta ljudi koji rade teške poslove, dežuraju i za njih se često daje "razrešenje", to znači da npr. može kada je post na vodi da jede ribu. To važi i za bolesne, recimo one koji su u bolnicama, ili imaju neku terapiju. Mogu se dozvoliti ta blaža pravila u tim situacijama - napomenuo je Stojković.

Kako je dodao, što se tiče telesnih odnosa treba se suzdržavati, ali brak je sveta tanja i u nju niko ne može da ulazi osim muškarca i žene. 

- Treba se suzdržavati, ali to ne znači da ni po koju cenu ne treba imati odnose, jer su oni sastavni deo svete tajne braka, tako da o tome isključivo odlučuju bračni parovi i niko drugi nema pravo da se u to meša - naglasio je Stojković. Post je prilika da se oslobodimo od svega što nas odvaja od Boga i da postanemo bolji ljudi. Srećno u pripremama za ovaj sveti period!

Kurir.rs/M.S.

 KOJI JE VEĆI PRAZNIK - BOŽIĆ ILI VASKRS:

02:18
KOJI JE VEĆI PRAZNIK - BOŽIĆ ILI VASKRS? Sveštenik SPC Igor Bates otklonio sve dileme: Pravoslavnim vernicima je OVAJ DAN POSEBAN Izvor: Kurir TV