Oko 2.400 maloletnika svake godine u Srbiji se hospitalizuje na psihijatriji! Na lečenju zbog depresije, agresije, samopovređivanja... Najmlađi 12 godina!
Najčešća dijagnoza je mešoviti poremećaji ponašanja i emocija, u šta spadaju sklonost ka tučama, krađi, izostajanju iz škole uz bežanje od kuće, surovost prema ljudima i životinjama, napadi besa, uz anksioznost i depresiju
Čak 2.310 dece i mladih u Srbiji starosti do 18 godina je tokom 2023. godine hospitalizovano zbog duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut"!
Najčešći problemi s kojima se mladi bore u našoj zemlji su, kažu stručnjaci, anksioznost, depresivna stanja, poremećaji regulacije emocija i ponašanja, zloupotreba psihoaktivnih supstanci...
Međutim, iako je stacionarno lečenje u zdravstvenim ustanovama najčešće vrlo efikasno, i dalje postoje brojne predrasude i stigma u vezi s hospitalnim lečenjem, a mladi s problemima su neretko diskriminisani i maltretirani od vršnjaka i okoline.
- Desetogodišnji prosek broja hospitalizovanih starosti do 18 godina, koji su se stacionarno lečili od bolesti iz pomenute grupe, iznosi oko 2.400. Mladi su se u 2023. najčešće lečili od bolesti koje pripadaju podgrupi poremećaji ponašanja i poremećaji emocija s početkom u detinjstvu i adolescenciji, što se razlikuje od 2021. i 2022, kada su najučestaliji razlozi hospitalizacije pripadali podgrupi poremećaji razvoja psihe. Najčešća dijagnoza od koje su se mladi stacionarno lečili u 2023. je mešoviti poremećaji ponašanja i emocija - navode u "Batutu" za Kurir.
Jedna od mladih osoba koja je bila na lečenju u bolnici je i Beograđanka Valentina Marković (21), koja je za Kurir ispričala da je sa 15 godina hospitalizovana zbog suicidnih misli. I sama je imala predrasude u vezi s boravkom u bolnici, ali joj je, navodi, lečenje pomoglo da se izbori s problemima anksioznosti i depresije.
Na odeljenju za adolescente na Klinici za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" ima 12 kreveta koji su uvek popunjeni, a najmlađe dete koje je trenutno na lečenju ima 12 godina, objašnjava za Kurir dr sc. med. Maja Davidović, spec. dečje i adolescentne psihijatrije u toj klinici.
- Poremećaje ponašanja odlikuje prisustvo antisocijalnog, agresivnog i izazivačkog ponašanja koje se znatno razlikuje od socijalno očekivanog ponašanja za uzrast i to ih razlikuje od nestašluka ili adolescentnog bunta. Ova ponašanja kod adolescenata odlikuju sklonost ka izazivanju tuča, krađe, izostajanje iz škole uz bežanje od kuće i iz škole, surovost prema ljudima i životinjama, napadi besa, provokativna i prkosna ponašanja, neposlušnost, drskost u ponašanju... Međutim, mladi u Srbiji se najčešće hospitalizuju zbog mešovitog poremećaja ponašanja i emocija, a to znači da pored navedenog ponašanja imaju problema sa anksioznošću i depresivnim ili drugim emocionalnim smetnjama - ističe dr Davidović i dodaje da prognoza za izlečenje kod adolescenata zavisi od vrste psihijatrijskog poremećaja, ali da je svakako potrebno da se s tretmanom započne što ranije:
- Potrebno je raditi na destigmatizaciji jer mnogi mladi zaziru da potraže pomoć upravo zbog straha od reakcije okoline.
Dr Davidović kaže i da je u poslednjih godinu dana primetan porast agresivnog ponašanja kod mladih, a da neki od razloga za to mogu biti lokdaun tokom korone, kao i tragedija u OŠ "Vladislav Ribnikar".
- Česte su tuče, svađe s vršnjacima i s roditeljima, vandalizam, suprotstavljanje autoritetu, destruktivnost prema imovini. Samoizolacija i zaključavanje je svakako uticalo na povećan rast adolescenata s nekim mentalnim poremećajem, a deluje i da nakon "Ribnikara" jedan procenat dece kao da teži da postigne tu nekakvu negativnu popularnost.
"TE JEZIVE SLIKE NE SMEJU DA SE PONOVE" Vučić se hitno oglasio nakon incidenata na blokadama: Siguran sam da će i povređena studentkinja i gospođa biti dobro