Slušaj vest

Nakon burnih reakcija roditelja, upozorenja pravnika i nezadovoljstva prosvetara, odložena je primena portala Zdravitas, elektronskog vođenja evidencije o postignućima učenika u okviru predmeta fizičko i zdravstveno vaspitanje.

Osnovne i srednje škole u Srbiji dobile su dopis da se odlaže primena informacionog sistema "Zdravitas" koja je bila planirana za danas , 2. decembar.

Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su Jelena Ćirić Nikolić, urednica portala "Bebac", Dragi Lukić, učitelj i član Odeljenja za obrazovanje na Vračaru, kao i profesor doktor Miroslav Marković, ispred Fakulteta za sport.

Sequence 01.01_02_16_05.Still006.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Dugo pričamo o problemu razvoja dece, neaktivnost i gojaznost, neprestano se traži veći broj časova fizičkog. Deca kupuju hranu po pekarama. Nisu se na vreme obavestili roditelji i zdravstveni radnici da pokrenemo pitanje koje je potrebno za razvoj ovog programa - kaže Lukić.

On kaže da je i do sada bilo testiranje dece od strane nastavnika fizičkog, a da dete ne mora da javno izmeri težinu ako ga je sramota, već ta informacija ostaje tajna, jer nastavnici prate razvoj deteta i njegovih sposobnosti, pa postavio pitanje:

- Šta smeta da država prati razvoj deteta? Koji nastavnik ne želi dobro učeniku? Mali broj roditelja se buni na ovaj potez, u svačijem je interesu da nam deca budu zdrava. Roditelji treba da sarađuju u tome.

Marković kaže da sistem "Zdravitas" pomaže u svemu što je cilj predmeta fizičkog vaspitanja, kao i da je portal samo onesposobljen za korisnike, dok nastavnici mogu da ga koriste ako žele.

Sequence 01.01_00_52_22.Still005.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Korisnički portal je onesposobljen, roditelji ne mogu da vide ono što nastavnici mere, ali nastavnici i dalje mogu da ga popunjvaju. Sistem je koristan kako za roditelje i decu, tako i za naučna istraživanja. Ja imam dete u osnovnoj školi, vidim samo njegove podatke, ne podatke drugog deteta - kaže Marković.

Ćirić Nikolić je rekla da je do problema došlo jer građani ne veruju u ovaj sistem, a da je sistem postojao, samo je sada napravljen softver:

02:58
Marković: Sistem Zdravitas je prilika za digitalizaciju Izvor: Kurir televizija

- Velike cifre se daju za ove softvere a nemamo dovoljno sala i svega što je potrebno za fizičko vaspitanje. Ja ću dobiti informacije kao roditelj, ali da li će deca koja imaju problem dobiti više časova fizičkog, da li će nadareni dobiti školarine?

Ona kaže da je najveći problem ko štiti podatke te dece, a da je potrebno mišljenje Ustavnog suda po ovom pitanju.

Sequence 01.01_07_05_23.Still007.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Mora se ulagati u obrazovanje, Beograd petinu budžetu usmerava u školovanje. Stare škole imaju manje sale ali se snalaze. Sport se mora razvijati, na svakom slobodnom zemljištu pravim privremeni teren. Potrebno je više časova fizičkog - kaže Lukić.

Marković kaže da je ovo prilika za neophodnu digitalizaciju, a da cena ovog softvera nije dovoljna da se izgradi ni jedna sala, pa je dodao:

- Treba razvijati poverenje između nastavnika, roditelja i učenika, to je ključno. 

Održan Međunarodni pedijatrijski simpozijum

U Beogradu je nedavno održan Međunarodni pedijatrijski simpozijum u organizaciji kompanije Abela Farm, a glavne teme ovog skupa bile su bolesti creva kod dece i uticaj probiotika na zdravlje dece i odraslih.

Neki od najvećih stručnjaka u ovom polju istakli su važnost korišćenja probiotika, a profesor Ljubomir Petričević istakao je da su benefiti razni i kod trudnica.

- U lečenju i sprečavanju bolesti koristimo probiotike kao snažno sredstvo. Oni podržavaju zdravlje već godinama, a primer su i jogurt i sir.

Doktor Mirjana Stojšić je rekla da je bitno koristiti što zdraviju hranu, koja je takođe spremljena na zdrav način, a da antibiotike moramo koristiti racionalno.

Jedna od najčešćih hroničnih bolesti kod dece je ekcem, a profesor doktor Zorica Živković predstavila je studiju o borbi antibiotika sa ovim obolenjem:

- Mnoge studije se bave prevencijom ekcema probioticima, pozitivni odgovori postoje u većem broju studija, a tako je i u našoj studij. 

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

02:04
Šta je to dualno obrazovanje za kojim se sve više traga? Izvor: Kurir televizija