Ovom greškom razboljevamo čitavu porodicu, ne držite meso u zamrzivaču duže od 6 meseci! Profesor Poljoprivrednog fakulteta za Kurir ukazao na strašnu grešku!
Autorka i voditeljka Jovana Grgurević, u današnjoj emisiji “NI 5 NI 6” na Kurir televiziji, bavila se novom, aktuelnom društvenom temom. Dnevno u Srbiji bude bačeno 2.000 tona hrane. Najviše bacamo hleb, meso i mleko. Hrana iz bolica, škola, pa i hotela i restorana ne sme da se da gladnima i beskućnicima, već mora da se uništi.
O tome kako i zašto se to dešava, govorili su gosti Dragan Simović, poljoprivrednik, Dejan Stambolić, poljoprivrednik, Prof. dr Miladin Ševarlić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u penziji , ekonomista i Prof. dr Cvijan Mekić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Stambolić se prvi dotakao ove teme i istakao sledeće:
- Problem su megamarketi, odnosno kupovna moć našeg stanovništva, kao i kupovina na rate. Kada čoveku dođe na naplatu, on ne zna više ni šta je kupio pre pola godine.
Ta hrana koja se kupuje u tolikoj meri najčešće je hrana iz uvoza, a za nju se kaže da nikako nije dobra. Postajemo jedna od najbolesnijih nacija i nacija koja je među onima što žive najkraće u Evropi, a to je zbog hrane koje jedemo. Na tu temu govorio je i Mekić:
- Svaki dan vidite vesti da se povlače proizvodi, a to najviše objavljuju Hrvati. Imamo par stvari koje je trebalo uskladiti. Trebalo je da se zabrani uvoz mesa iz inostranstva koje je bilo duboko zamrznuto šest meseci, zatim da se zabrani uvoz onim državama kojima je dozvoljeno korišćenje GMO soja i kukuruza u ishrani životinja. Kod nas je GMO manje zastupljen. Može se brzo rešiti, a kod nas je problem što imamo malo poljoprivrednih inspektora. Oni ne mogu da stignu sve to da obave - rekao je on i dodao:
- Meso koje se duboko zamrzlo do šest meseci nije toliko štetno za ishranu, a već posle šest meseci nastaju oksidativni procesi koji su štetni za organizam. Nije problem ako ih pojedete jednom danas, ali ako imate naviku da ih jedete, oni su najjeftiniji, kasnije akumuliraju u našem organizmu i štetni su po zdravlje. Isti period važi i za zamrzivače u našem domaćinstvu. Ne možete nikada vratiti to meso kakvo je bilo. ta jedinjenja koja se stvaraju su kancerogena.
Kao porodice možemo uraditi mnogo sami za seb po pitanju ishrane, a sa tom činjenicom složio se i Ševarlić:
- 40 metara kvadratnih plastenika je dovoljno da jedna četvoročlana porodica tokom cele godine ima voće i povrće. To je izračunala koleginica koja je meni bila asistentkinja na Poljoprivrednom fakultetu u Osjeku, ona ima šestoro dece.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
NE SMETE DA BUDETE LIČNI NA OVOM MESTU, MORATE DA SE PONAŠATE ODGOVORNO! Predsednik Vučić uputio jasnu poruku građanima (VIDEO)