Slušaj vest

Ministarka dr Jelena Begović predsedava centralnim ministarskim panelom u okviru Samita Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) u Palati Srbija. Tema diskusije je ključna uloga vlada u pokretanju globalnih inovacija u oblasti veštačke inteligencije. Lideri će razgovarati o političkim pristupima za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanju međunarodne saradnje i izgradnji ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.

Ministarka dr Begović predsedava centralnim panelom na Samitu globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju  Foto: Zoran Petrović/NITRA

Na centralnom panelu prisutnima su se obratili ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, ministarka za veštačku inteligenciju i digitalnu ekonomiju Klara Šapaz, zamenik generalnog sekretara OECD Ulrik Vestergard Knudsen i počasni ministar za elektroniku i informacionu tehnologiju Indije Džitin Prasada.


Ministarka dr Jelena Begović istakla je da je uloga Vlade republike Srbije ravnomerno ulaganje kako bi se ceo ekosistem podjednako razvijao. Takođe istakla je važnost izgradnje infrastrukture za podršku startapa. ,,Pitanje veštačke inteligenicije je ogromna mogućnost za razvoj svake zemlje, ali da bi razvoj bio ravnomeran i na dobrobit čovečanstva sve zemlje i međunarodne organizacije moraju zajedno da rade na usaglašavanju regulativa i razvoja aplikacija veštačke inteligencije. Pored toga, veštačka inteligencija ima veliku ulogu u obrazovanju, sa jedne strane moramo da veštačku inteligenciju integrišemo u osnovno, srednje i visoko brazovanje dok sa druge strane moramo da edukujemo i starije građane kako da iskoriste prednosti veštačke inteligencije. Tehnologija napreduje velikom brzinom ono što je zadatak svih nas ovde i u celom svetu je da uvek u centru svakog napretka bude čovek i etika”, istakla je ministraka.


U Beogradu je danas otvoren Samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju u Palati Srbija. Ovaj prestižni događaj okupio je preko 1.000 učesnika iz više od 45 zemalja, uključujući ministre nauke i veštačke inteligencije, kao i najistaknutije svetske eksperte iz ove oblasti.