Na Bajdinoj padini jezera fekalija i naslage smeća, meštani traže rešenje: Plan urbanizacije podrazumeva šume, parkove, škole, vrtiće...
Stanovnici Mirijeva i vlasnici napuštenih parcela, na kojima su nekad bile njive i povrtnjaci, traže da se usvoji detaljan plan regulacije kako bi se ovaj deo grada u korist svih sredio i urbanizovao
Zemljište u beogradskom Mirijevu između ulica Mihaila Bulgakova, Matice srpske i Bulevara kralja Aleksandra, poznato kao Bajdina padina, koje se prostire na oko 66 hektara, već godinama se nalazi u zapuštenom stanju!
Ovo područje, gde se nalaze privatne, napuštene parcele, postalo je mesto na kojem se bacaju šut, đubre i izlivaju fekalije, a meštani Mirijeva i vlasnici ovih parcela apeluju da se usvoji detaljan plan regulacije kako bi se ovaj deo grada u korist svih sredio i urbanizovao.
- Ovo je nekad pripadalo selu Mirijevu i tu su meštani obrađivali zemljište sve do 80-ih, 90-ih godina, kada, zbog krađa, ali i urbanizacije, to jest širenja grada, tu više nije bilo moguće baviti se poljoprivredom. Poljoprivreda je napuštena, a njive, voćnjaci i povrtnjaci su ostavljeni da propadaju... Danas je taj deo zarastao u korov, šipražje, putevi su zasuti šutom, đubre je svuda... Po obodima ima i divlje gradnje, a te zgrade nemaju kanalizaciju - ni gradsku ni neku izvedenu. Napravljene su septičke jame, pa se fekalije puštaju u to područje. Voćnjaci, maltene, plivaju u tim fekalijama, a ni kolima ne može da se prođe od nesnosnog smrada - objašnjava za Kurir Dragan Petrović iz Udruženja građana za zeleno i uređeno Mirijevo.
Porez plaćaju, zemlju ne koriste
Iako mnogi vlasnici praktično i ne mogu da uđu na neke od parcela koliko su devastirane, oni, s druge strane, plaćaju prilično visok porez na tu imovinu.
- Ranije se naplaćivao minimalni paušal i porez na odvodnjavanje i navodnjavanje, ali je od 2012. to zemljište preimenovano u gradsko građevinsko bez namene, pa ljudi plaćaju papren iznos za nešto što i ne koriste - objašnjava Petrović.
On kaže da je teren u Mirijevu deo plana generalne regulacije Beograda, ali da usvajanje detaljnog plana i dalje nailazi na protivljenje manje grupe ekoloških organizacija i aktivista pod parolom navodne borbe za zelenilo, uprkos tome što plan urbanizacije predviđa da 40 odsto tog terena bude prekriveno zelenim površinama.
- Plan predviđa naselje u kojem će biti stambeni objekti, škola, vrtići, ambulanta doma zdravlja. Tu i SPC ima parcelu, pa će, kad se to područje sredi, biti moguća izgradnja crkve ili manastira. Planira se i gradnja dve saobraćajnice i uspostavljanje linije gradskog prevoza. Međutim, pored toga, plan predviđa i ogroman park, površine 3,5 hektara, na sredini tog područja, kao i 12 hektara šume - objašnjava on, dodajući da je ovo jedan od najzelenijih planova u Beogradu.
Planom su predviđeni i neki komercijalni sadržaji, koji su Mirijevu i te kako potrebni, kaže Dragan Petrović:
- Mirijevo je sada jedna velika spavaonica. Nema mnogo sadržaja koji su bitni za bolji kvalitet života. Međutim, ovde je u planu izgradnja i nekih sportskih terena i komercijalnih lokala, koji će upotpuniti to mini-naselje, ali biti i na korist svim ostalim stanovnicima ovog dela grada. Mirijevu danas fale škole, vrtići, a upravo su i ovi sadržaji predviđeni planom.
Pojedinci koji su protiv ovakvog uređenja prostora navode i da je ovde nemoguće graditi zbog klizišta, ali arhitekta i urbanista Mihailo Mikavica kaže za Kurir da su urađena pažljiva merenja i da će se graditi samo u zonama gde je dokazano da nema klizišta.
- Tačno je da je od 66 hektara oko 12 pod klizištima. Međutim, upravo je predviđeno da na tim mestima bude šuma. Kad je reč o zelenilu, na još tri-četiri hektara je predviđena uređena parkovska površina, što znači da četvrtina plana predviđa samo zelene površine. Ostatak plana predviđa javne površine, stambene i komercijalne, a u okviru toga se, takođe, predviđa zelena površina, te se može reći da će ukupno 40 odsto terena biti prekriveno zelenim površinama - kaže Mikavica i dodaje da je vrlo važno da se uređenjem ovog dela zaokruži urbana celina, kao i reši problem saobraćaja i infrastrukture.
Vlasnici parcela su na javnoj sednici Komisije za planove grada Beograda, održanoj 26. septembra, sa 800 potpisa tražili da se plan detaljne regulacije usvoji, ali to i dalje nije urađeno, jer još nije došlo do održavanja zatvorene sednice, na kojoj bi trebalo da se finalizuje projekat.
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića