Naivnost mladih na internetu i blaga kaznena politika otvaraju vrata kriminalu: Kako zaštititi najmlađe?
Srbija se suočava s ozbiljnim izazovima kada je reč o zloupotrebi društvenih mreža i sve češćem ulasku maloletnika u kriminalne aktivnosti. U emisiji "Puls Srbije," gosti su ukazali na alarmantne probleme, od blage kaznene politike prema starijim maloletnicima do naivnosti mladih na društvenim mrežama, i ponudili rešenja kako se društvo može boriti protiv ovih pojava.
Psiholog Snežana Repac naglasila je kako društvene mreže zamagljuju granice između stvarnog i virtuelnog sveta kod mladih.
- Mladi su prirodno radoznali i često naivni jer nemaju dovoljno iskustva da prepoznaju manipulacije. Prevaranti koriste društvene mreže za vrbovanje ranjivih osoba, ciljajući one koje pokazuju emocionalnu nesigurnost. Nedostatak roditeljske kontrole i otvorene komunikacije dodatno otežava situaciju - upozorila je Repac.
Istakla je i važnost edukacije roditelja i dece o opasnostima interneta, ali i potrebu za pojačanim nadzorom.
Dejan Milutinović iz Strukovnog udruženja sektora bezbednosti istakao je kako društvene mreže pružaju savršenu platformu za manipulaciju mladima.
- Mladi nesvesno ostavljaju mnogo podataka o sebi na internetu, što predatori koriste za kreiranje strategija vrbovanja. Ranije su roditelji imali veću kontrolu nad životima svoje dece, ali danas je to otežano zbog tehnologije. Deca ulaze u digitalni svet bez adekvatne pripreme, što ih čini lakom metom - rekao je Milutinović.
Dodao je da savremene tehnologije dodatno komplikuju proces socijalizacije, jer roditelji često nemaju dovoljno znanja o digitalnim rizicima.
Advokat Aleksandra Minić-Pjanović naglasila je važnost roditeljske uloge u zaštiti dece.
- Roditelji su ključni u prevenciji. Oni moraju znati šta njihova deca rade na internetu, s kim komuniciraju i kakve sadržaje konzumiraju. Takođe, potrebno je razvijati poverenje i otvorenost u komunikaciji, kako bi deca uvek imala kome da se obrate - rekla je Minić-Pjanović.
Dodala je da roditelji ne smeju koristiti posao kao izgovor za zapostavljanje dece.
- Organizacija vremena je ključna. Ništa ne može biti važnije od deteta. Kvalitetna komunikacija nije samo pitanje šta je dete radilo u školi, već uključuje šale, igru i razgovore koji pomažu u izgradnji poverenja - istakla je.
Blažo Marković, predsednik Sindikata policijskih starešina Srbije i predsednik pokreta „Novi ljudi - nova snaga Srbije“, ukazao je na problem vrednosnog sistema kod mladih, posebno devojaka koje se odlučuju za rizične izbore.
- Mnoge mlade žene biraju prečice ka luksuznom životu, ne razmišljajući o posledicama. Njihova želja za brzim uspehom često ih vodi u svet kriminala i eksploatacije. Umesto obrazovanja i rada, biraju opasne puteve koji završavaju tragedijama - upozorio je Marković.
Predložio je i razmatranje legalizacije seksualnog rada kao načina za uvođenje pravnih okvira koji bi smanjili rizike za osobe koje se bave tim poslom.
- Smatram da bi legalizacija seksualnog rada rešila mnoge od ovih problema. Time bi se stvorili jasni zakonski okviri koji bi obezbedili zdravlje, sigurnost i prava za osobe koje se bave tim poslom. U zemljama poput Belgije i Slovenije, seksualni radnici imaju penziono i zdravstveno osiguranje, dok je kod nas ta tema i dalje tabu. Ako bi seksualni rad bio legalizovan, mogli bismo izbeći mnoge tragedije i osigurati da osobe koje odluče da se bave tim poslom to rade na siguran način, uz podršku sistema - rekao je Marković.
Milutinović je naglasio da se problem mora rešavati sistemski, kroz četiri ključna stuba: porodicu, obrazovne institucije, vršnjačku sredinu i šire društvo.
- Naše društvo pati od neuspešne socijalizacije. Porodica mora biti osnovna tačka vaspitanja, dok škole moraju povratiti svoju vaspitnu ulogu. Takođe, društvo mora prestati da propagira negativne modele ponašanja putem medija i društvenih mreža - rekao je.
Dodao je da je neophodno prilagoditi rešenja našem kulturnom i socioekonomskom kontekstu, jer modeli iz drugih zemalja nisu uvek primenljivi u Srbiji.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Da li znate šta je smrtonosna droga "krokodil"?
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića