Tijanin muž je preminuo, a onda je usledila borba za potomstvo! Rupa u zakonu o vantelesnoj oplodnji: Šta se dešava sa embrionima koji više nisu poželjni?
"Moja priča je priča prava na izbor. Ko ima prava da odlučuje umesto mene o mom potomstvu?"
Na kurir televiziji u emisiji "Puls Srbije" danas ste imali priliku da pogledate priču o dve borbe, koje su isto vreme veoma slične i potpuno različite.
O zamrzavanju embriona i mislima usmerenim ka svom embrionu za Kurir govorile su Jasna Kaluđerović, autor knjige "Pisma embrionu" i Tijana Prizrenac Nedeljković, advokat.
Naime, Tijani Prizrenac Nedeljković je suprug preminuo, a nakon toga usledila je ozbiljna borba za potomstvo ali i borba sa sistemom, jer je Uprava za biomedicinu i Ministarstvo zdravlja procenila da je protivzakonito nastaviti ovaj vid vantelesne oplodnje.
Ipak, ona se izborila protiv svih prepreka koje su postojale, a ona navodi da je ceo proces bio veoma stresan:
- Moja priča je priča prava na izbor. Ko ima prava da odlučuje umesto mene o mom potomstvu? Poslednja želja mog supruga je bila da se nastavi proces. Najveći problem je bio tumačenje zakona jer moja situacija nije propisana nikakvim zakonom.
Ona je objasnila da zakon nalaže da ukoliko oba davaoca nisu živa, proces oplodnje se ne sme nastaviti, ali je i istakla da ona i njen suprug nisu bili davaoci materijala:
- Mi smo imali saglasnost koja izražava njegovu volju za ovom procedurom. Uprava i pravni tim nisu prepoznavlai tu saglasnost. Kada sam javno ispričala svoju priču, upoznala sam još 30 žena u sličnoj situaciji.
Jasna Kaluđerović objasnila je da kada je ona bila u procesu vantelesne oplodnje, došlo je do razvoda i ona više nije želela da rodi te embrione:
- Ja sam tada već bila u situaciji da imam zamrznuto živo biće, svoje dete, koje više ne želim da rodim. Ja imam religijske emocije i shvatanje da je to dete koje ima pravo na svoj život i da bude rođeno. Nisam mogla ni da ga rodim, ni da ga bacim, ni da ga zaboravim.
Prizrenac Nedeljković objasnila je da embrioni ostaju na čuvanju klinici, koja ne sme da ih uništi sve dok roditelji to ne odluče, pa objasnila:
- Postoji rok od pet godina, a nakon toga klinika upućuje poziv partnerima da se izjasne da li će produžiti čuvanje na još 5 godina, ili uništiti embrione, jer su oni po zakoni živa materija a ne živa bića.
Ona je objasnila i da klinikama problem ne predstavljaju slučaju kao što je njen, jer su takvi retki, već embrioni razvedenih parova koji sada stoje na klinikama koje ne znaju šta da urade sa njima.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića