Slušaj vest

Slučaj jedanaestogodišnjeg dečaka koji je sinoć nestao na Novom Beogradu uznemirio je građane Srbije, a brzom reakcijom policije i nadležnih pronađen je ispred Tržnog centra "Galerija". Zbog njegovog nestanka sinoć je bio aktiviran i sistem "Pronađi me". 

O značaju ovog javnog obaveštavanja o nestanku maloletnika pre samog uvođenja na Kurir televiziji govorili su Maja Jovanović, generalni sekretar IBSSA-Biroa za borbu protiv trgovine ljudima I predsednik NAOS-a i Dejan Radenković, bivši funkcioner MUP-a.

Jovanović je istakla da je najbitnija prva reakcija nakon nestanka deteta.

xxx01 News1 Petar Aleksic.jpg
Petar Aleksić 

- Prvi momenat je najvažniji! Sve signalizacije na autoputu, bilbordi, biće znakovi - uzrast, boja kose, očiju i to uključuje sve nas u potragu. Zašto brzina? Svaki sat otežava mogućnost da se dete pronađe. Imamo slučaj nestanka devojčice u tržnom centru. Tržni centar je u roku od pet minuta spustio sva vrata, ulaze i izlaze, sve prodavnice spustile su svoje mreže, a dete je u roku od 15 minuta nađeno ošišano u toaletu u muškoj garderobi! Zato pričamo o brzini reakcije koja je jako potrebna prilikom nestanka dece - rekla je tada Jovanovićeva.

366438_241118.00_26_35_07.Still005.jpg
Kurir Televizija 

Ona je podsetila da deca takođe nestaju svojevoljno, da pobegnu od kuće ili bojkotuju odnos sa roditeljima, i u tom slučaju je naglasila da je važno naći ga jer i tada postaje podložno otmici, vrbovanju i zlostavljanju:

Kada je neko otet, živi još samo tri sata

U potragama za nestalim licima, vreme je ključno. Ukoliko je osoba žrtva otmice, ukoliko je bolesna, dementna, ukoliko se spletom nesrećnih okolnosti našla u neprijatnoj situaciji, nepoznatom terenu, i ukoliko su druge okolnosti nestanka u pitanju, vreme da se nestala osoba pronađe je ključ. I to, nažalost, statistika pokazuje pogotovo kada su maloletna lica u pitanju. Ukoliko je nestala osoba žrtva otmice npr, statistika kaže da je životni vek u proseku tri sata… Poređenja radi, Tijana Jurić je živela nakon otmice još 3,5 sati. To je odgovor – rekao je Igor Jurić.

Podsetimo, Tijana Jurić je nestala u noći između 24. i 25. jula 2014. godine. Njen nestanak je digao celu Srbiju na noge, a roditelji su prolazili kroz agoniju 12 dana. Tog 7. avgusta je stigla vest da je Tijana pronađena mrtva.

Igor Jurić, njen otac, od tada je vodio borbu za uvođenje sistema Amber Alert, koji olakšava pronalazak nestalih osoba, i bori se za svu decu koja trpe bilo koji vid zlostavljanja. Dragan Đurić, koji je ubio Tijanu, osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora u trajanju od 40 godina.

Godine 2019. usvojen je “Tijanin zakon” koji je pokrenuo Igor Jurić, a koji podrazumeva doživotnu kaznu za počinioce zločina kakav se dogodio njegovoj ćerki. Osnovao je i fondaciju koja nosi njeno ime i nastavio da se bori da se u potragu za nestalom decom krene odmah po prijavi.

„Ako se krene loše, može dovesti do toga da se osoba nikada ne pronađe;

Izazovi su ogromni, upravo zbog važnosti brzine u rešavanju ovih slučajeva, kada se u startu krene loše u potragu, to može dovesti do toga da se osoba nikada i ne pronađe - rekao je Igor Jurić.

pronadjimelogo-b7e150.jpg
Screenshot 

- Svakako ga moramo naći. Njihova mentalna nespremnost i nezrelost dece utiču na to da im je nemoguće da sami procene situaciju u kojoj su se našli - zaključila je Jovanović.

02:45
Maja Jovanović o značaju sistema Amber alert Izvor: Kurir televizija