Više od statistike - usvajanje dece i univerzalna vrednost u borbi protiv predrasuda: 170 mališana u Srbiji i dalje čeka dom, a institucije smanjuju prepreke!
Za prvih deset meseci ove godine, u Srbiji je usvojeno 38 dece. Više od 170 čeka na momenat kada će biti usvojeni, a trostruko je više parova koji su se prijavili kao usvojitelji i prošli obuke kako bi postali roditelji.
Broj usvojene dece kod nas bi mogao da bude veći i u ovaj proces uključene su sve institucije koje se bave ovim pitanjem, od centara za socijalni rad, preko Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, kao i psihologa.
Tema samog usvajanja i dalje nosi određeni tabu u našem društvu, iako se o njoj sve više priča, mnogi se i dalje stide da otvoreno govore o tome. Usvajanje, međutim, nije nešto o čemu treba ćutati. To je plemenit čin, znak velike ljubavi i odgovornosti, kako za decu koja su ostala bez roditeljskog staranja, tako i za one koji pružaju dom. U našoj zemlji postoji i emotivna priprema roditelja za predstojeće usvojenje, a na tu temu govorila je Marija Milić, psiholog.
- Njihova težnja je da izjednače usvajanje i biološko roditeljstvo, a onda da na kraju tog procesa dođemo do ključne poente i da biološko roditeljstvo i usvajanje imaju i sličnosti i razlike. Balans između sličnosti i razlika je ono što bi moglo da prinese uspešnom, zadovoljavajućem ishodu usvajanja.
Važno je shvatiti da je usvajanje čin u kojem svi dobijaju. Dete koje je ostalo bez roditelja dobije šansu za bolji život, dok usvojitelji dobijaju ljubav i radost koju samo dete može doneti.
- Sadržaj i program pripreme kandidata za usvojitelje dodiruje oblasti koje se u timu unutar Centra za socijalni rad procenjuju, da bi se donela odluka o nečijoj podobnosti. To su dve odvojene stvari. Ovo je priprema koja se nezavisno odvija u Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu, od procesa procene. Ono treba u idealnom slučaju da podrži i osnaži kandidate za usvojitelje, kako bi bili u stanju da nakon programa pripreme i razgovora sa članovima tima u centru, psihologom, pedagogom, socijalnim radnikom, zapravo preispitaju svoju odluku i naprave samoprocenu svoje spremnosti za ulogu adoptivnih roditelja, odnosno roditelja detetu koje je imalo takav splet životnih okolnosti - zaključila je Milić.
U Srbiji, kao i u svetu, važno je da se ova tema otvori i razjasni, kako je usvajanje zaista najlepši dar koji možete pokloniti detetu koje nije imalo priliku da doživi porodičnu ljubav i sigurnost.
Za Kurir televiziju govorio je i Stevan Popović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju:
- Većina parova koji podnesu zahtev za utvrđivanje opšte podobnosti za usvajanje, prođu kroz celu proceduru. Drugi deo i ono što se u javnosti vrlo često komentariše je dužina čekanja na povezivanje sa određenim detetom. U vremenima u kojima živimo sada, broj predmeta i zahteva u centrima za socijalni rad je značajno porastao u poređenju sa par godina unazad.
Na kraju, usvajanje je univerzalna vrednost koja ne poznaje granica i koja treba da bude dostupna svima, bez obzira na status ili popularnost.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva