Slušaj vest

Lek protiv kancera koji bi se pravio pomoću mikroorganizama sa otpada, terapija za spinalnu mišićnu atrofiju (SMA) kod beba, pronalaženje novih metoda za lečenje gojaznosti, jednostavno, a efikasno uklanjanje arsena iz vode...

Ovo su samo neki od zanimljivih projekata naših naučnika koje je finansirao Fond za nauku, a koji bi nekad u budućnosti mogli da uđu i u komercijalnu upotrebu i promene svet kakav znamo danas!

nenad filipovic_19.jpg
Prof. dr Nenad Filipović Foto: Jakov Milošević

Fond za nauku osnovan je 2019. sa ciljem finansiranja naučnoistraživačkih projekata u Srbiji, i do sada je, kako za Kurir kaže v. d. direktora Fonda, prof. dr Nenad Filipović, podržao čak 508 projekata sa budžetom od 106,5 miliona evra i otvorio 13 programa.

labortorija-shutterstock-1933188050.jpg
Ilustracija Foto: Shutterstock

- Programi su podrazumevali različite oblasti u nauci - od specifičnih programa, preko programa za mlade, programe za društvene nauke, zelenog programa... Među njima su, naravno, i oni koji bi trebalo da pomognu današnjoj kliničkoj medicini, kao što je, na primer, projekat "Smaiprotacs", čiji je cilj razvoj znatno jeftinijeg i efikasnijeg leka za ublažavanje simptoma spinalne mišićne atrofije (progresivne i smrtonosne neuromišićne bolesti, prim. aut.). Jako zanimljiv iz te oblasti je i projekat "Bioekolodžiks", za koji je Fond za nauku izdvojio 500.000 evra, a tiče se proizvodnje bioterapijskih lekova, gde projektni tim specifičnom tehnologijom iz mikroorganizama izdvaja molekule čiji će delovi direktno ući u terapiju koja ubija kancerogene ćelije - objašnjava Filipović.

U planu dva nova programa

Jedan od interesantnijih projekata je, kako navodi, i razvoj biosenzora koji detektuju genetski modifikovanu hranu, kao i studija o uticaju mikroplastike na ženski reproduktivni sistem, studija o uticajima genetike i okoline na jednojajčane blizance...

nenad filipovic_26.jpg
Foto: Jakov Milošević

U 2025. planirana su i dva nova strateška programa podrške razvoju veštačke inteligencije, za koje će biti obezbeđeno 8,4 miliona evra.

Korisnik i veštačka inteligencija
Ilustracija Foto: Shutterstock

- Jedan program se odnosi na primenu istraživanja veštačke inteligencije, a drugi, manji deo, vezan je za obuku ljudi iz ove oblasti. Važnost veštačke inteligencije je nemerljiva i bitna je za sve segmente nauke i života. Kada je u pitanju, na primer, razvoj terapije za SMA, ili neku drugu bolest, ona pomaže u uštedi vremena i resursa, jer prilično brzo može napraviti različite proračune i naći najoptimalnije rešenje, koji se kasnije može proveriti eksperimentalno. Bez toga su nekad potrebne godine, možda i decenije... U poljoprivredi, na primer, veštačka inteligencija se može iskoristiti na taj način da dron kamerom snima zemljište, a veštačka inteligencija na osnovu tih snimaka prepozna sastav zemljišta, u kojoj je fazi, odnosno stadijumu neka žitarica ili neko voće, i koje mere treba preduzeti. Da ne pričamo o robotima, o vozilima koja se sama kreću i slično, što je već naša realnost, a tek će biti - kaže.

Saradnja sa svetom

U Srbiji imamo čak oko 20.000 istraživača. Od tog broja na projektima koje finansira Fond za nauku angažovano je više od 3.400 istraživača, a v. d. direktora Fonda ističe da ga ne bi čudilo da neko od njih u budućnost bude i ponosni nosilac Nobelove nagrade.

U toku prijava za dva programa

Fond za nauku je u oktobru otvorio dva nova javna poziva za naučnike, i to za programe "Ideje 2024", s budžetom od 24 miliona evra, i "Program saradnje srpske nauke sa dijasporom: Podrška za posete naučnika iz dijaspore istraživačima u Srbiji", sa budžetom od 800.000 evra.

- Program "Ideje 2024" namenjen je podršci projektima iz svih oblasti nauke, dok je "Dijaspora" namenjena finansiranju poseta naučnika iz dijaspore koji će srpskim istraživačima i naučnoistraživačkim organizacijama preneti veštine, znanja i tehnologije i unaprediti razvoj naše nauke - objašnjava dr Nenad Filipović. Na program "Ideje 2024" naučnici mogu da prijave projekte do 18.februara, dok je rok za program "Dijaspora" 15. januar.

shutterstock-521945908.jpg
Nobelova nagrada Foto: Shutterstock

- To nije nemoguće. Finansirani projekti služe da se određene hipoteze naučno provere, međutim, naš cilj je da se nakon toga, uz pomoć Fonda za inovacionu delatnost, dodatno i komercijalizuju, pa je plan da naredne godine izdvojimo najuspešnije projekte i dodatno ih finansiramo u tom smislu. Naša želja je, naravno, da imamo što više takvih projekata koji će imati zaista veliku primenu i prepoznatljivost ne samo u Srbiji nego i u celom svetu - kaže dr Filipović, dodajući da je u narednom periodu u fokusu Fonda za nauku razvoj bilateralnih i multilateralnih saradnji sa fokusom na fondove iz okruženja, EU i Kinom.

Inače, na javne pozive Fonda mogu da konkurišu istraživači sa akreditovanih svih naučnoistraživačkih organizacija u Srbiji, a novac se obezbeđuje iz budžeta Republike Srbije, Svetske banke i fondova EU.

 NAUČNICI RADE NALEKU PROTIV RATA

01:16
Nikolina među najistaknutijim naučnicima sveta!  Izvor: Kurir televizija

Naslovna strana
Foto: Kurir