Pogledajte kako izgleda kada se voda povuče, a brod spusti u komoru duboku 34 metra: Kapetan Stefan je snimio šta radi i rešio misteriju (video)
Kako brod na svom plovnom putu savlada visinsku razliku, odnosno kako je regulisan plovni saobraćaj iz jezera u reku i obratno na HE "Đerdap 1", u videu na svom TikTok nalogu pokazao je Stefan Arsenijević, kapetan rečnog broda.
"U sklopu objekta HE "Đerdap 1" izgrađene su brodske prevodnice kojima je regulisan plovni saobraćaj iz jezera u reku, i obratno. Građenje prevodnice značilo je savlađivanje visinske razlike od 21 do 34 metra, koju određuje dotok Dunava. Brodske prevodnice na obe strane Dunava su dvostepene, a komore u koje se smeštaju brodovi duge su 310, a široke 34 metra", objašnjeno je na sajtu "Elektroprivrede Srbije".
A šta je brodska prevodnica i čemu služi u praksi najslikovitije je objasnio kapetan broda Stefan Arsenijević, koji je vrlo aktivan na društvenoj mreži TikTok gde svojim pratiocima redovno pokazuje kako izgleda rad, ali i život, na brodu.
- S obzirom da dosta ljudi nema predstavu kako funkcioniše prevođenje brodova, u ovom videu možemo detaljno videti kako u stvari to izgleda. Sama prevodnica se sastoji od dve komore na srpskoj i na rumunskoj strani, odnosno gornja i donja komora - ispričao je Stefan u svom videu.
Pogledajte kako to izgleda iz njegovog ugla
Visinska razlika 34 metra
On zatim pokazuje ulazak broda u tu prvu gornju komoru i sam početak spuštanja koji, zapravo, funkcioniše kao sistem spojenih sudova.
- Dužina komore je 310 metara, a širina 34 metra. Savlađuje se visinska razlika od preko 30 metara, mislim da je zvaničan podatak 34 metra između gornje i donje vode. Evo ovde je sad prikazan prolazak iz gornje u donju komoru. U suštini proces je isti, ponovo ide zatvaranje kapije, ovo što se vidi, potom ponovo spuštanje i otvaranje donje kapije - ispričao je ovaj kapetan.
Stefan je, zatim, u svom videu pokazao i kako izgleda sama brana, odnosno prelivna polja, koja su prilikom velikih vodostaja otvorena i sav taj višak vode prolazi tuda. Zatim je pokazao kako izgleda i "donja" voda, odnosno donji nivo.
- Na donji nivo ćemo se spustiti kada počne taj drugi deo "šlajzovanja" ili prevođenja - kazao je Stefan.
Prevođenje broda traje oko sat vremena
On je na prevodnicu došao baš u vreme kada je bila smena radnika HE "Đerdap 1".
- Evo zanimljivo je da snimimo kako čekaju u redu da se čekiraju, to jest da se odjave. A ona kapija koju smo malo pre videli, upravo je zatvorena i počinje drugi deo prevođenja u donjoj komori. Mi smo relativno brzi, za pola sata je sve gotovo, pola sata jedna, pola sata druga komora, sve ukupno sat vremena, otvara se ta donja kapija, izlazimo na Dunav i nastavljamo odmah - zaključio je kapetan broda Stefan Arsenijević koji već 15 godina plovi evropskim rekama.
(Kurir.rs/Blic)
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti