Slušaj vest

Sve češće nas šokiraju vesti o masovnim ubistvima u regionu, ostavljajući duboke ožiljke na društvu. Tragedije poput one u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar," u Duboni, Malom Orašju, ili najnovije na Cetinju, otvaraju pitanja da li su ovakvi događaji postali deo novog sveta u kojem živimo. U emisiji Puls Srbije stručnjaci su analizirali korene ovih zločina, društvene okolnosti koje ih podstiču i mere koje bi mogle sprečiti sledeću tragediju.

12:33
Da li smo se navikli na svet u kojem tragedije postaju svakodnevica? Stručnjaci: Moramo raditi na jačanju poverenja građana u institucije Izvor: Kurir televizija

Radovanović je ukazao na sistemske propuste koji često omogućavaju da dođe do ovakvih zločina.

- U masovnim ubistvima ključnu ulogu igraju dostupnost oružja i neefikasnost institucija. Na primer, u Duboni je mladić koji je imao čitav arsenal oružja već ranije bio hapšen i puštan. Kako je moguće da mu niko nije oduzeo oružje? - pita Radovanović.

366443_250106.00_07_32_11.Still002.jpg
Foto: Kurir Televizija

On je istakao da je u slučaju Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" prisustvo školskog policajca moglo da smanji broj žrtava.

- Postoje modeli prevencije. Prisustvo školskog policajca dokazano smanjuje incidente poput zloupotrebe droga, a verujem da bi mogao uticati i na broj žrtava u Ribnikaru.

Kovačevićeva je istakla da mentalni poremećaji nisu jedini uzrok ovakvih tragedija.

- Postoji pogrešan narativ da su osobe sa mentalnim poremećajima najčešći počinioci ovih dela. Statistika pokazuje da većina ljudi sa dijagnostikovanim poremećajima nikada ne počini ovakve zločine. Problem je mnogo širi i uključuje društvene prilike, slabu prevenciju i nedostatak adekvatne reakcije institucija.

366443_250106.00_26_19_11.Still001.jpg
Foto: Kurir Televizija

Dodala je da je neophodno raditi na ranom prepoznavanju problematičnog ponašanja.

- Porodice često ne prepoznaju znakove upozorenja ili nemaju dovoljno resursa da potraže pomoć. Potrebna je edukacija i bolja podrška od strane sistema.

Dr. Kolarević je skrenula pažnju na razliku između psihičkih poremećaja i psihopatije, koja se često pogrešno tumači.

- Psihopate ne pokazuju empatiju i obično planiraju svoje zločine. Njihove reakcije su posledica duboko ukorenjene mržnje ili osećaja odbacivanja. Za razliku od sociopata, koji deluju impulzivno, psihopate detaljno planiraju svaki korak.

366443_250106.00_12_08_08.Still003.jpg
Foto: Kurir Televizija

Bogdanović je naglasio da Srbija ima jedan od najstrožih zakona o oružju u Evropi, ali da problem leži u ilegalnom oružju i nepoštovanju propisa.

- Većina zločina počinjena je ilegalnim oružjem. Zakon predviđa stroge mere kontrole, ali očigledno zakazuju njihova primena i nadzor. Prevencija je ključna, od edukacije omladine do rigorozne kontrole oružja.

366443_250106.00_14_31_20.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

Ukazao je na apsurde sistema, poput slučajeva gde je predano oružje završavalo u kriminalnim rukama.

- Moramo raditi na jačanju poverenja građana u institucije i na efikasnijoj kontroli oružja.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

02:58
Kurir televizija na licu mesta! Evo kakva atmosfera vlada Cetinjem nakon masakra: Poznato stanje ranjenih ljudi Izvor: Kurir televizija