Januar - najduži mesec u godini ili test naše finansijske discipline? Zašto je najteži po naš novčanik "Možemo ga ublažiti dugoročnim planiranjem" A evo i kako!
"Treba da se fokusiramo na okupljanje porodice i prijatelja, jer za to nisu potrebni luksuzni pokloni ni bogata trpeza"
Dok praznična euforija jenjava, januar se pojavljuje kao najteži i najdepresivniji mesec u godini. Posle slavlja Nove godine – i to dve, Božića, krsnih slava, zimskog raspusta i odmora – građani Srbije suočavaju se sa praznim novčanicima i dugovima. Da li je moguće preživeti januar bez stresa i finansijske propasti? Gosti jutarnjeg programa Kurir televizije “Redakcija” Dejan Gavrilović, Efektiva
Prof. dr Zorica Mršević, sociolog i Zoran Petrović, udruženje Penzionerski servis ponudili su odgovore i savete.
Petrović podseća da smo sami odgovorni za finansijski stres:
- Prekomerno trošenje počinje još krajem novembra, sa slavama i prazničnim pripremama. Pri kupovinama često zaboravljamo na obzir, jer je to deo naše tradicije. Zato januar dočekujemo u finansijskim problemima.
Dejan Gavrilović dodaje da građani neretko koriste kredite kako bi ispunili praznične želje, ali se kasnije suočavaju s velikim obavezama:
- Ako nismo uštedeli ranije, onda jedva možemo platiti ratu kredita. Građani često prvo podmire osnovne troškove, a ostatak troše dok se snalaze za dalje. Takav pristup vodi u stalne finansijske teškoće.
Mršević ističe da bi praznici trebalo da simbolizuju zajedništvo i ljubav, a ne skupe trpeze i poklone:
- Ranije su se roditelji zaduživali da bi priuštili Svetog Nikolu ili Božić, ali su pozajmice vraćali. Danas mnogi žive pod pritiskom da pokažu koliko imaju – čak i kad nemaju. Treba da se fokusiramo na okupljanje porodice i prijatelja, jer za to nisu potrebni luksuzni pokloni ni bogata trpeza.
Bogata trpeza je simbol Božića, ali često uključuje nezdravu i masnu hranu. Nutricionistkinja Milka Raičević savetuje umerenost:
- Ako prelazimo s posne na mrsnu ishranu, treba to činiti postepeno. Najbolje je započeti obrok kiselom mlečnom hranom koja sadrži zdrave bakterije, kao što su jogurt ili kefir, zatim supe i čorbe. Ključ je u žvakanju – hranu treba gotovo piti kako bismo olakšali varenje.”
U slučaju prejedanja, Raičević preporučuje prirodne metode za olakšanje:
- Ako se prejedemo, najbolje je napraviti pauzu i osloniti se na biljne čajeve, poput onih s đumbirom, koji umiruju želudac. Važno je osluškivati telo i ne forsirati se dodatnim obrocima.
Finansijski i emocionalni udar januara može se ublažiti dugoročnim planiranjem. Kako ističu stručnjaci, važno je na vreme odrediti prioritete, štedeti i fokusirati se na ono što praznici zaista predstavljaju – ljubav, zajedništvo i zahvalnost.
Možda januar i jeste najduži mesec u godini, ali uz promišljene odluke i umerenost, moguće je da prođe bez stresa i s pozitivnim početkom godine.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti