Slušaj vest

Hitna pomoć u Beogradu je juče u ranim jutarnjim satima primila dramatičan poziv od porodice u kojoj se žena porodila u kućnim uslovima, a kažu da ovo nije prvi put da su primili takav poziv.

O najbizarnijim pozivima koje dobijaju ili koje pamte, ali i koliko ih to onemogućava da zbrinjavaju zaista urgentna stanja za Kurir je govorila Ivana Stefanović, doktorka Hitne pomoći.

366438_250109.01_13_15_24.Still004.jpg
Foto: Kurir Televizija

- Juče u 4:48 ujutru primili smo taj težak poziv da se žena iznenada porodila kod kuće. Rodila je bebu koja je bila plava, nije disala ni plakala, a otac je najverovatnije taj koji je uputio poziv. Najvažnije je to što su oni bili spremni za saradnju i nisu paničili već su slušali šta smo im govorili. Počeli su reanimaciju već kod kuće, a beba je počela da plače. Kada je naša ekipa stigla, oni su nastavili reanimaciju i u dobrom stanju je prevezli u porodilište. Iako ne znate šta treba uraditi, najbitnije je da slušate šta vam govori lekar - objasnila je ona.

Stefanović ističe da je rad na centrali 194 po njenom mišljenju najteži deo posla jer treba osobi koja ne razume posao i koja je pod stresom objasniti šta da učine.

04:10
Hitna pomoć svakodnevno dobija bizarne pozive: Lekarka objasnila sa čime se najviše susreću, a ovaj razgovor ostaće joj u teškom sećanju Izvor: Kurir televizija

- Postoji strah da se nešto ne pogreši, ali ukoliko radite ono što vam savetujemo sve će biti u redu. Bitno je da svi znamo neke mere hitne pomoći, to je deo zdravstvene kulture i treba se vratiti u škole. Hitna pomoć ne može stići ranije od 10 minuta i to u slučaju u kom smo jako blizu - kaže doktor.

Ona ističe da ukoliko se sa reanimacijom krene odmah, to po nekim istraživanjima dva do tri puta povećava šansu za što bolji ishod.

- Veliki je problem kada ljudi zbog situacije koja nije kritična zauzimaju vreme Hitnoj pomoći, ali razumemo da oni kao laici ne mogu da objektivno procene ozbiljnost situacije. Neki kolaps koji može biti benigna stvar je svakako prestrašan osobi kojoj se desi. Mi imamo i telefon za savete, a bolje je da na primer savetovanje oko hipertenzije odu na tu liniju - kaže Stefanović.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

06:04
Zdravstvene knjižice odlaze u zaborav! Digitalizacija dokumenata stiže do kraja godine: Kako će se starije generacije prilagoditi ovim novinama? Izvor: Kurir televizija